Author: inCampagna Data Wpisu: 01/09/16
Katania to miasto niezwykle dynamiczne. Miasto tętniące życiem… Ma kilka cech charakterystycznych, które dla wielu osób odwiedzających to miejsce po raz pierwszy zapisują się głęboko w pamięci… Jedną z nich bez wątpienia jest uliczny chaos. Ruch drogowy w tym mieście podporządkowany jest zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, a przepisy ogólnie pojętego ruchu drogowego raczej nie istnieją… Czy ktoś miał okazję zwiedzać to miasto przemieszczając się samochodem? Jeśli tak, możecie opowiedzieć o swoich wrażeniach w komentarzach…
Jedno nie ulega wątpliwości, Katania to miejsce, które absolutnie warto odwiedzić… Zwiedzanie najlepiej rozpocząć rano lub dopiero późnym popołudniem… w tym czasie w mieście jest odrobinę spokojniej.
Rozpoczynając zwiedzanie od strony portu natychmiast będzie można zanurzyć się w historycznym centrum miasta: po przejściu przez łuki przy przystani (Archi della marina), mijać będziemy barokowe wspaniałości Palazzo Biscari i siedzibę arcybiskupstwa, następnie przejdziemy przez bramę Uzeda, by wejść na plac katedralny czyli Piazza Duomo.
Fontanna Amenano (nazywana przez katańczyków „acqua o linzolu”), zasilana przez podziemną rzekę o tej samej nazwie, czuwa na straży wejścia do Mercato della Pescheria, historycznego targu miejskiego, który do dziś tętni życiem. Targ czynny jest we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem niedzieli. Warto odwiedzić go we wczesnych godzinach rannych, wówczas rozpoczyna się tam niepowtarzalne przedstawienie. Nawoływania sprzedawców, okrzyki zachwalające towar, wrzawa oraz zapach tworzą niesamowitą atmosferę tego miejsca. A na straganach zobaczyć można niespotykaną różnorodność darów morza: mieczniki (pesce spada), strzępiele (spigola), dorady (orata), barweny (triglie), krewetki (gamberoni), kalmary (calamari), ośmiornice (polipo), langusty (scampi), omułki (cozze), małże (vongole) … Spektakl wart obejrzenia!
Z Piazza Duomo aż trudno wybrać, w którą udać się stronę. Można wejść w ulicę Vittorio Emanuele kierując się ku morzu i podziwiając barokowe budowle konwentu świętej Agaty (Badia di Sant’Agata). Z kopuły tego kościoła rozciąga się niesamowity widok na całe miasto. Idąc dalej zobaczyć można wystawy w Palazzo Valle i w Palazzo della Cultura (Cortile Platamone), dochodząc do Teatro Massimo, który nosi imię wielkiego kompozytora Vincenza Belliniego.
Wybierając z kolei przeciwny kierunek, podziwiać będziemy ulicę Crociferi, z jej barokowymi kościołami; dom pisarza Giovanniego Vergi, a także muzeum poświęcone rzeźbiarzowi Emilio Greco; teatr rzymski (Teatro Romano) i odeon; plac Piazza Mazzini ze swoimi wyjątkowymi portykami, dochodząc aż do wybudowanego przez cesarza Fryderyka II Zamku Castello Ursino, gdzie znajduje się siedziba muzeum (Museo Civico). Jest to miejsce interesujących wystaw sztuki współczesnej.
W „górnej” części miasta znajduje się benedyktyński klasztor świętego Mikołaja (San Nicolò), siedziba Uniwersytetu w Katanii. To jeden z największych klasztorów w Europie tego typu, warto poświęcić mu trochę uwagi.
Idąc z Piazza Duomo i wspinając się ulicą Etnea, przechodzi się przez place Piazza Università oraz Piazza Stesicoro, z którego można zobaczyć pozostałości rzymskiego amfiteatru (Anfiteatro Romano). Kolejny punkt to ogrody Villa Bellini, gdzie mieszkańcy Katanii zwykli spacerować z ciepłymi przekąskami przyniesionymi z licznych barów położonych w centrum.
Katania jest również miastem o dużych tradycjach marynarskich o czym świadczą przedmieścia rybackie wtopione w wybrzeże zbudowane z lawy wulkanicznej. Latem znajdziecie tam kilka miejsc gdzie można także poplażować… z jednej strony morze, z drugiej Etna. Co pewno nikogo nie zdziwi ale warto dodać, plaże mają kolor czarny.
Otrzymuj informacje o aktualnej ofercie, terminach spedycji, przepisach oraz ciekawostkach związanych z Sycylią
oraz kupon rabatowy na zakupy na
— InCampagna.pl —