Marmolada z cytryn Piritto
Categories
Bez kategorii OD KUCHNI Cibo & RicetteEten & recepten Przetwory SYCYLIA HOMESicilië

Marmolada z cytryn Piritto

Przepyszna, cytrusowa marmolada z cytryn Piritto.

 

SKŁADNIKI:

  • 900 g cytryn Piritto, wykorzystujemy także skórkę, dlatego warto zadbać aby cytryny były ekologiczne (zamiast cytryn Piritto można użyć Cytron)
  • pestki z cytryny (nie wyrzucamy ich!)
  • 800 g cukru
  • 400 g wody

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 

Umyj dokładnie cytryny pod bieżącą, gorącą wodą.
Pokrój je w cienkie plasterki, a następnie na bardzo drobne kwadraciki. Nie wyrzucaj pestek, odłóż je na bok a następnie zawiń wszystkie w gazę. Aby rozdrobnić cytrynę możesz również użyć miksera siekając ją serią powtarzających się impulsów 6/7 na bardzo wolnych obrotach. Pamiętaj tylko wcześniej o wyciągnięciu pestek.
Pokrojone lub zmiksowane cytryny włóż do garnka, wrzuć zawinięte w gazę pestki i zalej szklanką wody.
Doprowadź do wrzenia i gotuj cały czas mieszając aż woda całkowicie wyparuje.
W międzyczasie do innego garnka wlej 400g wody i wsyp cukier. Doprowadź do wrzenia i gotuj do momentu kiedy uzyskasz gęsty cukrowy syrop.
Syrop przelej do garnka z cytrynami. Po raz kolejny doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 15 minut, cały czas mieszając. Pestki powinny cały czas być zanurzone w cytrynowym musie.
Garnek z marmoladą odstaw najlepiej na całą noc, aby z pestek wydobyła się odpowiednia ilość pektyn odpowiedzialnych za stałą konsystencję marmolady.
Następnego dnia po ponownym zagotowaniu marmolady przelej ją do słoików. Odwróć słoiki dnem do góry i pozostaw do ostygnięcia.