Granita kawowa ze śmietaną z Mesyny
Categories
Desery OD KUCHNI

Granita kawowa ze śmietaną z Mesyny

Początki sycylijskiej granity sięgają czasów dominacji arabskiej. Na Sycylii zwyczajem było przechowywanie śniegu Etny w specjalnej „neviere” (tzw. piwnicy śnieżnej), a następnie mieszanie go z innymi składnikami, tak uzyskiwano orzeźwiające kompozycje na letnie upały. Patrick Brydone już w XVIII wieku wskazywał na popularność i miłość Sycylijczyków do tych lodowych przysmaków. 

Głównym składnikiem jest kawa: to właśnie kawa sprawia, że ​​granita jest nieodzownym dodatkiem na sycylijskim letnim śniadaniu. Jednak z dodatkiem bitej śmietany może być doskonałą popołudniową przekąską. Wy również oddajecie się tej słodkiej i energetyzującej… świeżości!

SKŁADNIKI :

* na 400 g granity

  • Kawa espresso 250 ml
  • Woda 250 ml 
  • Cukier 70 g
  • Świeża płynna śmietana 30-36% 200 ml
  • Cukier puder 30 g

PRZECHOWYWANIE:

Najlepiej jest spożywać granitę kawową ze świeżo przygotowaną śmietaną. Można ją również przechowywać w zamrażarce do 30 dni. Przed użyciem ubij śmietanę, aby udekorować granitę.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Zaparz 250 ml kawy espresso i pozwól jej ostygnąć do temperatury pokojowej. Następnie wsyp cukier do miski i rozpuścić go w kawie. Wymieszaj składniki pomocą ręcznej trzepaczki.
  2. Kontynuując ubijanie, dodaj również wodę o temperaturze pokojowej. Wlej mieszaninę do maszynki do lodów: uzyskanie idealnej konsystencji zajmie około 30 minut. Jeśli nie masz maszynki do lodów wlej miksturę do dużej miski i wstaw do zamrażarki na co najmniej godzinę. Następnie wyjmij granitę, wymieszaj widelcem i powtarzaj czynność co pół godziny, aż uzyskasz pożądaną, ziarnistą strukturę. 
  3. Gdy granita uzyska już odpowiednią konsystencję przystąp do przygotowania bitej śmietany. W misce wlej bardzo zimną śmietankę i uruchom mikser.  Stopniowo dodawaj cukier puder. 
  4. Podawaj granitę w długich szklankach i udekorowaną bitą śmietaną.

SMACZNEGO!