DAWNE ODMIANY SYCYLIJSKICH ZBÓŻ
Categories
OD KUCHNI Podróże kulinarne

DAWNE ODMIANY SYCYLIJSKICH ZBÓŻ

Stare odmiany sycylijskich zbóż stanowią cenne dziedzictwo rolnicze, które sięga ponad wieku wstecz, czasów zanim wprowadzono nowoczesne odmiany często uzyskane przez modyfikacje genetyczne. Te odmiany zboża przetrwały próbę czasu, zachowując swoje unikalne cechy i autentyczny smak, który je wyróżnia. Na Sycylii ich uprawa przyczynia się nie tylko do zachowania bioróżnorodności i lokalnej tradycji, ale także oferuje produkty wysokiej jakości, cenione zarówno za ich wartość odżywczą, jak i za ich wyjątkowy smak.

Russello, Timilia i Maiorca, to odmiany zboża, które mogą poszczycić się unikalnymi cechami.

Russello jest znane z wysokiej jakości białka i bogactwa błonnika, a Timilia jest zbożem, które wyróżnia się odpornością na choroby i intensywnym, zdecydowanym smakiem. Obie te odmiany dają mąki idealne do produkcji wysokiej jakości makaronów i chleba.

Maiorca natomiast to zboże o miękkich, białych ziarnach, znane z produkcji białej, delikatnej mąki. Ten typ jest ceniony za swój smak, wartości odżywcze oraz wszechstronność zastosowania. Mąka z ziarna Maiorca jest doskonała do przygotowywania słodkich wypieków, w tym tradycyjnych sycylijskich ciasteczek.

Dlaczego warto wybrać dawne odmiany zboża?

Zastąpienie białej mąki rafinowanej, mąką ze starych odmian zbóż przynosi ważne, często niedoceniane korzyści dla naszej diety.

  • Pod względem odżywczym, zboża te oferują bardziej harmonijny balans między glutenem a skrobią, czyniąc je lżejszymi do strawienia.
  • Są szczególnie polecane dla osób cierpiących na lekkie nietolerancje lub wrażliwość na gluten, spowodowane nadmiernym spożyciem rafinowanych, “współczesnych” mąk.
  • Znacząca różnica między dawnym, a nowoczesnym zbożem dotyczy metody uprawy: te pierwsze są uprawiane w naturalny i zdrowy sposób, bez użycia chemicznych nawozów lub modyfikacji genetycznych w celu zwiększenia produkcji.
  • Mąki uzyskane przez mielenie na kamieniu zachowują wysoką zawartość błonnika, są także bogate w minerały i witaminy.
  • Wybór starych odmian zbóż wspiera krótki i rzemieślniczy łańcuch dostaw, promując lokalne produkty przetwarzane z troską i w niskich temperaturach, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych.
  • Dodatkowo, pieczenie z mąk z ziaren mielonych na kamieniu pozwala na zachowanie autentycznych aromatów, kolorów i smaków przeszłości.
Jakie zalety ma mąka mielona na kamieniu?

Korzyści z mielenia na kamieniu wynikają głównie z wolnej pracy koła podczas rozdrabniania ziaren zbóż. Proces ten zapewnia utrzymanie stałej temperatury mąki, która się nie przegrzewa i nie traci charakterystycznych dla niej korzystnych właściwości.

Ponadto mielenie na kamieniu pozwala na zachowanie oryginalnych właściwości odżywczych i smakowych zbóż. 

Spożywanie produktów rafinowanych zwiększa produkcję insuliny w organizmie. Ten hormon sprzyja gromadzeniu się tłuszczu i może powodować problemy takie jak cukrzyca, migreny, zmęczenie, alergie i inne choroby, szczególnie u osób do tego predysponowanych.

Jakie trudności w kuchni mogą wystąpić podczas korzystania z mąki ze starych odmian zbóż?

Gluten zawarty w takiej mące jest mniej wytrzymały, przez co wyrabianie ciasta może okazać się nieco trudniejsze. Mąki te mają także krótszą datę ważności, dlatego po ich nabyciu warto dobrze zaplanować ich wykorzystanie.

Mimo to, korzyści z używania mąk pochodzących z dawnych sycylijskich zbóż są znacznie większe niż wady, z którymi można łatwo się uporać dzięki dobrej organizacji i odrobinie wprawy.

Warto również pamiętać, że wspieranie produkcji i konsumpcji tych zbóż przyczynia się do zachowania bioróżnorodności i promowania zrównoważonych praktyk rolniczych. Zatem, podsumowując, mąki zbóż dawnych odmian reprezentują nie tylko lepszy wybór pod względem żywieniowym, ale także sposób na zachowanie tradycji kulinarnych i wspieranie rolnictwa szanującego środowisko.