Sycylia z dziećmi alternatywnie
Categories
TURYSTYCZNIE Z dziećmi

Sycylia z dziećmi alternatywnie

Znudzeni tradycyjnymi zwiedzaniem? Widok kolejnego barokowego kościoła nie wzbudza Waszego zainteresowania?

Co powiedzielibyście na małą przerwę i na klika mniej oczywistych propozycji na spędzenie wakacji z dziećmi na Sycylii?

Oto nasze dwie propozycje dla tych, którzy kochają naturę i lubią się poruszać, oraz dla amantów kultury: dużych i małych.

 1. Park linowy Parcallario
 2. Teatr marionetek Pupari
 1. Park rozrywki Parcallario, to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!

To duży zalesiony obszar pełen dębów, wysokich sosen i kasztanowców, gdzie znajduje się park linowy z licznymi trasami dostosowanymi do wieku, siły i kondycji fizycznej.

Dostępne trasy:

a. AREA BABY

Dla dzieci od 3 do 7 lat.

Cena: 1h – 5 €, 3h – 10 €, cały dzień – 15 €

Na trasach w strefie BABY nie używa się uprzęży, a jedynie kask, który wliczony jest w cenę biletu i wydawany jest w punkcie informacyjnym po rejestracji.

Na terenie strefy BABY znajdują się poszczególne atrakcje:

 • ZAMEK: o wysokości około 3 metrów, bez lin zabezpieczających, zabezpieczony siatkami chroniącymi przed upadkiem. Dzieci mogą swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się między mostami, chodnikami i wieżami, znajdując schronienie w małych domkach zbudowanych na drzewach.
 • JUNIOR TRAILS: składa się z 7 elementów umieszczonych 1 metr nad ziemią. Przejścia z drzewa na drzewo są łatwe i przyjemne, wystarczy trzymać się lin bezpieczeństwa. Trasa Junior Trails to również dwie tyrolki.
 • LITTLE HOUSE IN THE TREE: duży dom z 2 pięknymi i zabawnymi zjeżdżalniami, z łatwymi przejściami chronionymi siatkami i długą końcową zjeżdżalnią .
 • THE BIG NET: najpiękniejsza i najzabawniejsza atrakcja w Baby Area, jest to wysoka i szeroka podwieszana siatka z dużymi kolorowymi piłkami w środku.

b. TRASY O NISKIEJ TRUDNOŚCI: zielona, pomarańczowa i fioletowa

c. TRASY O ŚREDNIEJ TRUDNOŚCI: niebieska, czerwona i brązowa

d. TRASY O WYSOKIEJ TRUDNOŚCI: błękitna, szara, czarna

e. TRASY SPECJALNE: suxipline, tubby track, up2tree

Trasy o niskiej, średniej i wysokiej trudności oraz trasy specjalne przygotowane z myślą o dzieciach i dorosłych powyżej 8 roku życia (min. 120 cm wzrostu).

*wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony parku linowego

Cena: bilet ulgowy (dzieci od 8 do 13 roku życia) 1h – 10 €, 2h – 15 €, 3h – 20 €, cały dzień – 30 €; bilet normalny (od 14 roku życia) 1h – 10 €, 2h – 18 €, 3h – 23 €, cały dzień – 30 €

Na terenie parku znajduje się również kilka obszarów piknikowych wyposażonych w drewniane stoły i miejsce do grillowania, oraz CHIOSCORISTRO, czyli restaurację gdzie można zamówić włoskie panini (kanapki), pizzę, czy inne dania z karty (dostępne menu dla dzieci). Wszystko przygotowywane jest z typowych lokalnych produktów (oliwki, wędliny, sery, oliwa z oliwek Buccheri). W każdą niedzielę można tutaj dostać również pizzę bezglutenową.

GODZINY OTWARCIA:

 • 1 kwietnia – 30 czerwca | Weekendy i święta | 10:00 – 19:00
 • 1 lipca – 10 września | Codziennie | 10:00 – 19:00
 • 11 września – do końca listopada | Weekendy | 10:00 -18:00

W przypadku niepewnej pogody zaleca się wcześniejszy kontakt: 0039 333 9218145 – 0039 331 3305498.

KILKA PRZYDATNYCH INFORMACJI:

 • Na terenie Parku znajduje się bezpłatny parking.
 • Mile widziany są tutaj również wszyscy czworonożni przyjaciele (Pet Friendly)
 • Najlepiej ubrać się wygodnie i na sportowo; należy unikać klapek lub sandałów, które są całkowicie otwarte.

2. TEATR MARIONETEK PUPARI

Teatr marionetkowy na Sycylii zrodził się w XIX wieku i przetrwał do dziś. Palermo i Katania były przez lata głównymi ośrodkami działalności PUPARI, czyli lalkarzy. W teatrze PUPI marionetki wykonywane są z drewna z wielką precyzją i dbałością o detale. Są to lalki o wysokości od 80 cm do 130 cm i wadze nawet 30 kg. Tym bardziej zaskakuje maestria z jaką pupari je animują.

L’Opera dei Pupi jest niezwykle barwnym i pełnym ekspresji widowiskiem. Historie miłosne, te przedstawiające walkę o władze, czy sceny z życia dworskiego, które dominują w spektaklach teatru Pupi nawiązują do historii wyspy i jej tradycji.

Nie bez przyczyny ta lalkarska tradycja wpisana została na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego dziedzictwa Ludzkości UNESCO! 

Nie trzeba znać języka włoskiego, żeby świetnie bawić w teatrze PUPI i dać się oczarować historiami kryjącymi się za magicznym światem rycerzy, dam i czarodziejów.

Współcześnie spektakle Pupi można obejrzeć m.in. w Syrakuzach w TEATRO DEI PUPI “ALFEO”. Na stronie teatru (strona dostępna jest również w wersji angielskiej) można znaleźć bieżący repertuar teatru i zakupić bilety online.

Cena: bilet ulgowy (dzieci od 3 do 12 roku życia): 6 € , bilet normalny: 10 € ; bilet łączony – spektakl i wizyta w muzeum: bilet ulgowy 7 € , bilet normalny 11 €.

W Teatri dei Pupi „Alfeo” czekają na zaintersowanych również inne atrakcje:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem po muzeum lalek i marionetek.

Wiek: Wszystkie grupy wiekowe

Czas trwania: 30 minut

Koszt: od 1 do 5 osób 25,00 € za grupę więcej niż 5 osób 5,00 € za osobę

Oprowadzanie w językach: włoskim – angielskim – francuskim

 • Zwiedzanie z przewodnikiem „za kulisami”. Co kryje się za kulisami spektaklu? Podróż, która ma na celu odkrycie tajników tworzenia spektaklu.

Wiek: Wszystkie grupy wiekowe 

Czas trwania: 30 minut

Koszt: od 1 do 5 osób 25,00 € za grupę więcej niż 5 osób 4,00 € za osobę

Oprowadzanie w językach: włoski – angielski – francuski

 • Zwiedzanie ATELIER z przewodnikiem. Jeżeli ciekawi jesteście jak powstają lalki teatru PUPI, nie możecie nie wybrać się na zwiedzanie atelier. To miejsce pełne magi, gdzie wśród zapachów: świeżo ciętego drewna, naturalnych klejów, temper i farb można poznać wszystkie etapy budowy sycylijskich marionetek.

Wiek: Wszystkie grupy wiekowe 

Czas trwania: 30 minut

Koszt: od 1 do 5 osób 25,00 € za grupę więcej niż 5 osób 4,00 € za osobę

Oprowadzanie w językach: włoskim – angielskim – francuskim

 • Warsztaty kreatywne

Dla najmłodszych i dla dorosłych, którzy lubią poczuć się dzieckiem i chcą poznać nieskończone możliwości swojej kreatywności.

a. PUPICollaCarta, czyli warsztaty tworzenia papierowych lalek dla najmłodszych.

Wiek: od 3 do 8 lat

Czas trwania: 40 minut

Koszt: 12 €

Warsztaty prowadzone są w językach: włoskim – angielskim – francuskim

b. Calze parlanti, czyli mówiące skarpety. Po co wyrzucać stare skarpetki? Z odrobiną kleju i dużą dozą wyobraźni nawet skarpetka może zmienić się w ziejącego ogniem smoka lub słodką małą świnkę.

Wiek: od 6 do 12 lat

Czas trwania: 50 minut

Koszt: 20€

Warsztaty prowadzone są w językach: włoskim – angielskim – francuskim

c. Provetto PUPARO, czyli warsztaty tworzenia kukiełek dla dużych i małych. Drewno, farba, tkanina i trochę błyszczącej „zbroi”, a Twój niezłomny bohater lub bohaterka będą gotowi obronić Cię w każdych okolicznościach.

Wiek: od 10 do 99 lat

Czas trwania: 2 godziny

Koszt: 45€

Warsztaty prowadzone są w językach: włoskim – angielskim – francuskim

Zwiedzanie i warsztaty należy zarezerwować z wyprzedzeniem!

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Jak podobają się Wam takie propozycje na wakacje z dziećmi? Może mieliście już okazję odwiedzić park linowy Parcallario, albo wziąć udział w spektaklu lalek PUPI i chcielibyście podzielić się z nami w komentarzach Waszymi wrażeniami?