Czy cytrusy o zielonej lub zielonkawej skórce są dojrzałe?
Categories
Drzewa owocowe W SADZIE

Czy cytrusy o zielonej lub zielonkawej skórce są dojrzałe?

Czy kolor skórki cytrusów odpowiada stopniu ich dojrzałości? 

Kolor skórki, w przypadku większości owoców cytrusowych nie jest bezwzględnym kryterium oceny stopnia ich dojrzałości oraz nie wpływa na ich właściwości organoleptyczne. Przebarwienie cytrusów zależy, między innymi, od temperatury jaka panuje w okresie poprzedzającym ich zbiory.

Jak temperatura wpływa na stopień przebarwienia owoców cytrusowych? 

Za zielony kolor w owocach i warzywach odpowiada chlorofil. Chlorofil, inaczej zielony barwnik, to składnik roślin, który odpowiada za zachodzący w nich proces fotosyntezy. W przypadku owoców cytrusowych, obecność chlorofilu zmniejsza się aż do zaniku, jeśli temperatury są wystarczająco niskie i/lub gdy różnica temperatur między dniem, a nocą jest wysoka. Jeśli w okresie dojrzewania temperatury ulegają niewielkim wahaniom lub są zbyt wysokie, owoce pozostają całkowicie lub częściowo zielone.

Kolor cytrusów zależeć będzie zatem w znacznym stopniu od obszaru, na którym są uprawiane i od panujących tam temperatur.

Na Sycylii temperatury na początku jesieni, z roku na rok, są coraz wyższe. W ciągu dnia temperatury potrafią sięgać nawet 28°, w nocy nie spadają poniżej 16°. Ma to znaczący wpływ na kolor skórki pierwszych w sezonie cytrusów. Stopień przebarwienia cytryn, klementynek i jasnych pomarańczy Navelina, bo to o nich głównie mowa, w październiku i listopadzie jest nieznaczny. Ich skórka potrafi być zielonkawa, czasami nawet zielona z niewielką ilością żółtych (w przypadku cytryny) lub pomarańczowych smug. Odwrotnie do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Jak to możliwe, że sprzedawane w supermarketach cytrusy na początku sezonu są idealnie przebarwione?

W supermarketach już w październiku możemy kupić idealnie pomarańczowe pomarańcze i całkowicie żółte cytryny. Jak to możliwe? Wszystko to za sprawą procesu „odZIELENIANIA”, który polega na poddaniu cytrusów obróbce “estetycznej” mającej na celu uzyskanie pełnego wybarwienia. Aby deverdyzacja była możliwa, oprócz wysokiej temperatury i wilgotności potrzebna jest również obecność etylenu, bezbarwnego gazu, który przyspieszy przebarwianie. Dlaczego owoce cytrusowe poddawane są temu procesowi, jakie wiążą się z tym koszty i czy to naprawdę konieczne przeczytasz tutaj. Jeżeli nie są to cytrusy potraktowane etylenem to po prostu są to owoce, które pochodzą z drugiej półkuli, gdzie trwa sezon cytrusowy.


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubotto pomarańcze Navelina BIO 11,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubotto pomarańcze duże BIO 11kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka pomarańcze Navelina BIO 3,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubetto pomarańcze Navelina BIO 6kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubetto pomarańcze duże BIO 6kg
Zobacz w naszym sklepie