Katania z dziećmi: co zobaczyć i gdzie zjeść
Categories
Na piechotę Poradnik TURYSTYCZNIE Z dziećmi

Katania z dziećmi: co zobaczyć i gdzie zjeść

Katania z dziećmi. Zwiedzaj miasto z najmłodszymi!

  1. Co zobaczyć?
  2. Gdzie zjeść?
  1. Co zobaczyć?

Od Villa Bellini przez Piazza Università po Aci Castello. Oto, co robić w Katanii z dziećmi, w tym ogrody publiczne, place, muzea i morze, od historycznego centrum po Riviera dei Ciclopi.

  • La Villa Bellini

Jeśli spacerujesz z dziećmi wzdłuż Via Etnea, nie możesz przegapić przystanku w Giardino Bellini (ogrody Bellini). Jest to park w samym sercu miasta, w którym dzieci mogą swobodnie biegać, jeździć na rowerach i grać w piłkę nożną. Wewnątrz znajdują się place zabaw z kilkoma zjeżdżalniami i huśtawkami, szerokie aleje, po których można spacerować pod liśćmi platanów, a także wiele ławek, na których można odpocząć. Ogród, zaprojektowany przez księcia Ignazio Paternò Castello di Biscari, został później sprzedany miastu Katania, które otworzyło go dla publiczności 6 stycznia 1883 roku. Od tego czasu jest to jeden z najpiękniejszych parków publicznych w Europie, dzięki różnorodności roślin i drzew. Jednym z nich, znanym i uwielbianym przez dzieci, jest duży figowiec w pobliżu wejścia na Piazza Roma.

InCampagna, Acidario Castello
  • Place i Legendy

Idąc od Villa Bellini w kierunku Piazza Duomo, najpierw natkniemy się na Piazza Università (tutaj), na którym warto się zatrzymać, aby zobaczyć cztery latarnie z brązu umieszczone w rogach placu. Podstawy czterech kandelabrów przedstawiają postacie ze słynnych legend katańskich: Gammazita, bracia Pii, paladyn Uzeta i Colapesce. Czytając wspólnie historie tych postaci, dzieci mogą bawić się w odnajdywanie ich na każdej latarni. Po dotarciu na Piazza Duomo można podziwiać egipski obelisk na grzbiecie posągu słonia, symbolu miasta Katania, z którym związana jest legenda o magu Heliodorusie, kolejna historia, którą dzieci uwielbiają!

Legenda Gammazita: Legenda o Gammazicie opowiada o katańskiej pięknej dziewicy o imieniu Gammazita, w której zakochał się francuski żołnierz. Jego zaloty zostały jednak odrzucone przez młodą kobietę, która była już zaręczona. W dniu ślubu, gdy Gammazita poszła, jak co dzień, po wodę, żołnierz brutalnie ją zaatakował. Dziewczyna, widząc, że nie zdoła uciec, wolała rzucić się do pobliskiej studni niż zhańbić swoje imię.

Legenda bracia Pii: Zgodnie z legendą, podczas erupcji wulkanu strumień lawy zagroził mieniu dwóch braci, którzy, zaniedbując swoje dobra materialne, postanowili uratować to, co było im najdroższe: życie swoich rodziców, których niosąc na ramionach zabrali w bezpieczne miejsce.

Legenda o paladynie Uzeta: Uzeta był synem tkacza z ulicy Naumachia. Miał więc skromne pochodzenie. Zasłużył się jednak w walce przeciwko niebezpiecznym gigantom. Dzięki swoim walecznym czynom zdobył nie tylko przychylność króla Cocolo, ale także rękę jego córki, księżniczki Galatei.

Legenda Colapesce: Legenda o Colapesce opowiada o Nicoli, znanym jako Cola, synu prostego rybaka, który mieszkał w Mesynie. Cola był prawdziwym miłośnikiem morza, do tego stopnia, że całe dnie spędzał pływając jak ryba. To nie przypadek, że nadano mu przydomek Colapesce (pesce po włosku oznacza: ryba). Był on bardzo dobrym pływakiem. Codziennie nurkował w poszukiwaniu skarbów, które mógłby przywieźć z powrotem na ląd. Gdy dowiedział się o tym cesarz Fryderyk II ze Szwabii, wezwał go do swojego pałacu, aby wystawić go na próbę. Celem było odnalezienie w głębinach morskich pucharu, który ten sam władca wcześniej wrzucił do morza. Colapesce, nurkując, zdołał odzyskać przedmiot. Fryderyk II postanowił ponownie rzucić mu wyzwanie, wybierając jeszcze bardziej odległe miejsce, gdzie woda była jeszcze głębsza. W tym przypadku należało odzyskać koronę samego cesarza. Również w tym wyzwaniu Colapesce odniósł zwycięstwo, wydobywając przedmiot na powierzchnię.
Ale Colapesce został ponownie wystawiony na próbę przez Fryderyka II, który wrzucił pierścień do bardzo zdradliwej części morza. Colapesce, płynąc w kierunku głębin, zobaczył coś niezwykłego i zarazem dziwnego: trzy kolumny. Miały one podtrzymywać Sycylię i zapobiegać jej zatonięciu.
Jedna z tych kolumn okazała się być bardzo uszkodzona. Colapesce zapomniał o wyzwaniu. Zdecydował się naprawić kolumnę i uratować wyspę przed zatonięciem. Nigdy już nie wrócił na ląd…
Według legendy Colapesce wciąż znajduję się w głębinach morskich, własną siłą podtrzymując Sycylię. Mówi się również, że wstrząsy ziemi w okolicach Mesyny i Katanii są spowodowane ruchami Colapesce, który zmienia ręką, podtrzymującą uszkodzoną kolumnę.

Wracając wzdłuż linii kolejowej, przechodząc przez targ rybny (piscarìa), do którego prowadzą schody za fontanną Amenano, dociera się do Piazza Federico di Svevia, gdzie stoi imponujący zamek Ursino, prawdziwa forteca z wieżami i fosą. Został on zbudowany przez Fryderyka II Szwabskiego w latach 1239-1250 według projektu Riccardo da Lentini. Budynek, który spodoba się nie tylko dzieciom pasjonującym się bitwami i fortyfikacjami. Wewnątrz dziedzińca znajdują się ryciny przedstawiające żaglowce, spróbuj znaleźć je z dziećmi!

  • Plaża San Giovanni Li Cuti (tutaj)

Opuszczając historyczne centrum miasta, warto wybrać się na spacer wzdłuż wybrzeża, wyznaczonego przez ścieżkę rowerową z widokiem. Trasa prowadzi od Piazza Europa do przystani Ognina na Piazza Mancini Battaglia. Wzdłuż morza warto zatrzymać się na tej małej plaży charakteryzującej się czarnym piaskiem i okrągłymi skałami wygładzonymi przez morze, znanymi jako „cuti”. Dzieci będą mogły znaleźć tu niektóre z najważniejszych elementów legendy Colapesce, drewniane łodzie i sieci rybackie, w małym porcie wioski. Mały plac nadaje się na przystanek i granitę z widokiem na morze w Cutilisci.

  • Piazza Castello (tutaj)

Na obrzeżach Katanii znajduje się Aci Castello, zdominowany przez piękny normański zamek, poniżej którego znajduje się duży plac z widokiem na stosy Aci Trezza . Warto odwiedzić zamek, położony na bazaltowym klifie, nie tylko dla pięknego widoku, ale także dla małego ogrodu botanicznego i muzeum obywatelskiego z trzema kolekcjami: mineralogii, paleontologii i archeologii. Ulubioną atrakcją młodych zwiedzających jest bez wątpienia armata, znajdująca się na najwyższym tarasie, gdzie można pobawić się w wypatrywanie piratów.

2. Gdzie zjeść?

Wiemy jak ciężko jest znaleźć w dużych miastach restauracje, w których można znaleźć menu dla dzieci i kącik zabaw dla nich. W Katanii powstała inicjatywa Catania Family Friendly, która zrzesza lokale i restauracje dostosowane do potrzeb dzieci i ich rodziców.

Jednym z takich miejsc jest Caffè Curtigghiu (via Santa Filomena 43), gdzie znajdziemy rozwiązania dla najmłodszych, które zajmą je podczas pobytu w restauracji. To między innymi podkładki z rysunkami do pokolorowania, dostosowane krzesła, taboret w łazience, aby dziecko mogło bez problemu dostać do umywalki (przewijak) i menu dla dzieci (a w nim: makaron z sosem pomidorowym, makaron z pesto, kotlet z kurczaka i/lub z wołowiny z frytkami, pinse, opcje bezglutenowe). A także przyjaźni kelnerzy gotowi rzucić wyzwanie małym gościom uroczymi zagadkami.

W niedzielę happy hour dla rodziny! W przedziale czasowym od 20:00 do 21:30 rodziny z dziećmi otrzymują darmową pizzę i napój. Jesienią w lokalu mają miejsce „Kreatywne niedziele”, czyli warsztaty kulinarne dla dzieci i ich rodziców.

Caffè Curtigghiu to jedna z propozycji. Spacerując po mieście rozglądajcie się na znaczkiem „Family-Kids Friendly”. W każdym lokalu oznaczonym takim certyfikatem znajdziecie rozwiązania szyte na miarę rodziny!


Znacie inne restauracje „dla rodziny” w Katanii? Mieliście okazje wstąpić na obiad do Caffè Curtigghiu? Podzielcie się z nami Waszymi wrażeniami.