Poznajmy się…
Categories
InCampagna O NAS Producenci SYCYLIA

Poznajmy się…

Kim jesteśmy?

InCampagna to sieć lokalnych, sycylijskich Producentów zajmujących się uprawą ziemi, oraz przetwórstwem żywności. Naszym celem jest rozwój i wsparcie lokalnego rolnictwa, a podstawową wartością zachowanie dziedzictwa i szacunek do ziemi naszych przodków.
Naszym najcenniejszym dobrem jest tysiącletnie dziedzictwo wiedzy i doświadczenia, które przejawia się w formie, historii i smaku każdego z naszych produktów. Od pokoleń uprawiamy sycylijską ziemię starając się wydobyć z niej to, co najbardziej wartościowe, nasze plony przetwarzamy i konserwujemy.
 
Ekonomia Sycylii od wieków opierała się na rolnictwie, nasze działania mają na celu zachowanie tej spuścizny, chcemy uprawiać ziemię zgodnie z lokalną tradycją. Równocześnie nie jesteśmy zamknięci na innowacje.
 

 

Nasze wartości i idee…

Wartością nadrzędną są dla nas: człowiek i środowisko, dlatego dbamy o to, aby nasze gospodarstwa były ekologiczne. Odpowiedzialne rolnictwo natomiast jest dla nas kluczową działalnością na rzecz ochrony środowiska i człowieka, jego świadomości i historii.
 
Każdy rolnik wybiera i kultywuje te odmiany roślin i drzew, które najlepiej radzą sobie na danym terytorium. Taki rodzaj uprawy jest gwarantem wysokiej jakości zbiorów. Zbiory nie są przyspieszane, każdy owoc zebrany zostaje we właściwym okresie dojrzewania. Produkty wybierane są na podstawie walorów smakowych, wartości odżywczych i ich przeznaczenia a nie wyglądu zewnętrznego.
Szanujemy zasoby naturalne, szanując naszych producentów. Wyzyskiwany producent, z czasem zacznie wyzyskiwać środowisko, wyczerpując jego zasoby. Producenci rolni, dysponujący odpowiednimi zasobami, mogą stać się opiekunami środowiska. Dlatego walczymy o to, aby nasze gospodarstwa nie działały jedynie jako systemem produkcji na potrzeby rynku dystrybucji.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że bycie rolnikiem i praca z produktami rolnymi, nie jest łatwym zadaniem w erze globalnego rynku. Dystrybucja żywności jest organizowana w coraz większe i coraz bardziej rozbudowane struktury, w których bioróżnorodność jest problemem, natomiast realia produkcji są brane pod uwagę tylko ze względu na koszt. Chcemy aby odbiorcy naszych produktów byli świadomi ich pochodzenia, składu i warunków w jakich powstały. Chcemy być związani z naszymi odbiorcami, ponieważ dla nas istotą handlu są dobre relacje międzyludzkie. Chcemy aby nasi klienci mieli możliwość kupna produktów w sposób bezpośredni, i aby mieli możliwość poznania ich historii oraz historii ludzi którzy je wytwarzają.

Chcielibyśmy, aby wytwarzanie żywności, było traktowane jako szlachetna i godna profesja. Aby ten zawód przyciągał energię i przedsiębiorczość nowych pokoleń, których zadaniem będzie kontynuacja rozwoju rolnictwa w sposób wrażliwy i świadomy.

Zrzeszamy wielu rolników i producentów żywności, każdy z nas ma inną historię i aspiracje. Są wśród nas rolnicy chcący zachować tradycyjne metody uprawy i przetwórstwa. Niektórzy walczą o odrodzenie ziem dawno porzuconych. Są i tacy, którzy prowadzą bardzo nowoczesne gospodarstwa i dysponując wyszukaną technologią w nowoczesnych laboratoriach na nowo definiują tradycję.
 

Co nas wyróżnia?

Każde gospodarstwo, w naszej sieci dba o wysoką jakość procesów rolniczo-produkcyjnych, ale jednocześnie troszczy się o etyczny wymiar swojej działalności. Chcemy aby nasza praca opierała się na przejrzystości.

Owoce i warzywa zbieramy wyłącznie na zamówienie, dzięki temu nie ma potrzeby przechowywania ich w magazynie czy chłodni. Nie puszczamy w obieg dóbr, które mogłyby być niesprzedane lub wyrzucone na śmietnik. Owoce, które nie zostały zebrane i spadną na ziemię, używamy jako karmy dla zwierząt, lub kompostujemy. W ten prosty sposób unikamy niepotrzebnego marnowania materii organicznej, opakowań i energii, które niestety charakteryzują dzisiejszy sposób postrzegania dostatku…
 
Pomimo tego, że działamy jako grupa nie chcemy przysłaniać tożsamości pojedynczych gospodarstw. Łączy nas wspólny cel oraz wizja przyszłości. Hołdujemy tym samym wartościom, wierząc, że obfite plony naszej pracy przyniosą nam lepsze jutro. Wspólnie stawiamy czoła mniejszym i większym problemom lokalnym a także wyzwaniom globalnej ekonomii. Jesteśmy częścią fascynującego projektu, którego celem jest zwiększenie wrażliwości na proces konsumpcji.
 
Jako wspólnota chcemy czynnie podkreślić nasze wartości: uczciwość, kulturę wzajemnego szacunku, kulturę różnorodności oraz odrzucenie wpływów mafii.
 

Czym jest sieć producentów?

Jesteśmy grupą aktywnych producentów żywności, wierzymy, że zjednoczeni więcej zdziałamy, chcemy pozytywnie zmieniać nasze otoczenie, chcemy się nieustannie rozwijać… Jesteśmy przekonani, że praca ramię w ramię z kimś, kto się ciągle rozwija jest pozytywnym bodźcem. Staramy się dbać o satysfakcję odbiorców, ich gusta, oraz szanować ich czas.
 
Współpraca i ciągła konfrontacja zapewniają, że żaden z nas, aby być bardziej konkurencyjny nie pójdzie na skróty, uciekając się do oszczędności kosztem prawości, etyki czy jakości naszego projektu. Współzawodnicząc działamy na korzyść całego przedsięwzięcia.
 
Chcielibyśmy, aby nasza Sieć była systemem otwartym dla każdego, kto chce z nami współpracować, okazją do wzajemnego poznania się, szansą do zrozumienia potrzeb, podzielenia się doświadczeniem, niezależnie od barier geograficznych, ekonomicznych czy kulturowych. Nasze firmy są zawsze otwarte, i my jesteśmy otwarci, dlatego serdecznie zapraszamy do przyjazdu na Sycylię i odwiedzenie naszych gospodarstw i zakładów przetwórczych.
 

Fot. Kinga Błaszczyk-Wójcicka
 

Do zobaczenia na Sycylii! Ci vediamo!