Dziki koper włoski
Categories
Kwiaty i zioła OD KUCHNI Rośliny lecznicze SYCYLIA W SADZIE

Dziki koper włoski

Finocchietto selvatico czyli dziki koper włoski

Poznajemy lepiej roślinność Sycylii…

Finocchiu rizzu” jak mówią Sycylijczycy, to chyba jedna z najbardziej popularnych i znanych dzikich roślin na Sycylii, która z łatwością rośnie od morza aż po tereny wyżynne do 1000m n.p.m.
Spotkać ją można na terenach nieuprawianych, łąkach i pastwiskach lub na zboczach wiejskich dróg. Do części jadalnych należą delikatnie, piórkowe liście jak również delikatne żółte kwiaty zebrane w baldachimy oraz nasiona – owoce. Liście zbierane są od października do maja, nasiona – późnym latem, początkiem jesieni.
Dziki koper zawiera duże ilości anetolu, który wykorzystuje się jako skuteczny środek przeciw wzdęciom oraz jako środek mlekopędny.
W kuchni sycylijskiej nasiona kopru dodaje się najczęściej jako przyprawę do świeżej kiełbasy (salsiccia fresca) lub jako dodatek do zup na bazie roślin strączkowych.

Świeże liście wykorzystywane są w typowych daniach sycylijskich takich jak Pasta cone le sarde e finocchietto, Timballo di pasta con finochietto, Maccu di fave lub makaronu Pasta con maccu, czy wychodząc poza sycylijski krąg kulinarny Spaghetti z sosem pomidorowym, świeżą ricottą i dzikim koprem. Wśród przystawek z koprem królują Polpette di finocchietto.

 

finochietto

RaccoltaFinochiettoSelvatico_Justyna)
Przepis na Polpette di finocchietto:

– liście dzikiego kopru, sparzone wrzątkiem i posiekane (dysponując niewielką ilością kopru można również wykorzystać inne dzikie rośliny zielone lub ugotowany na parze szpinak)
– jajko/jajka
– starty ser (dojrzewający) pecorino
– odrobinę czosnku do smaku
– sól i pieprz

Sparzone wrzątkiem liście solidnie wyciskamy, dodajemy jajko oraz starty ser, sól i pieprz do smaku, uformować niewielkie pulpeciki i smażyć na dobrze rozgrzanej oliwie.

 

1024x760-(2)

Praktyczna uwaga:

Kto wybierając się na Sycylię zaplanował spacer po zielonych łąkach i zbiory kopru może łatwo go zakonserwować, siekając świeże liście i zalewając je dobrą oliwą. Po wykorzystaniu kopru oliwa nabierze pięknego, anyżkowego zapachu i intensywnego zielonego koloru. Oliwę można wykorzystać do innych dań z makaronu lub zjeść z kawałkiem ciepłego chleba.


1024x690-finochietto

FinochiettoSelvatico3

finocchietto

UWAGA NA TRUJĄCE ROŚLINY:

Kto bywa na Sycylii rzadko bardzo często myli dziki koper włoski z trującą rośliną Ferula comminis  (Ferula, na Sycylii powszechnie nazywana finocchiaccio – jest rośliną trującą!)
Najłatwiej rozpoznać różnicę po zapachu – dziki koper włoski ma intensywny, anyżkowy zapach natomiast liście ferli nie pachną.

1024x760

Bibliografia:
Piante spontanee alimentari in Sicilia, Fabio Morreale
Le erbe, Umberto Boni i Gianfranco Patri
Segreti e virtu’ delle piante medicinali, Selezione dal Reader’s Digest S.p.A – Milano 1977

 

 


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:


incapagna produkt bio
Dziki koper włoski 20g
Zobacz w naszym sklepie

incapagna produkt bio
Pesto z dzikiego kopru włoskiego 170g
Zobacz w naszym sklepie

incapagna produkt bio
Pesto z dzikiego kopru włoskiego BIO 190g
Zobacz w naszym sklepie