Jaki kolor ma cytryna?
Categories
Drzewa owocowe SYCYLIA W SADZIE

Jaki kolor ma cytryna?

Większość z nas odpowie – żółty! A tymczasem…

Cytryny to jedne z najbardziej znanych i cenionych owoców cytrusowych na świecie.
Trudno wyobrazić sobie polską zimę bez cytryny… bez cytryny i jej właściwości.

Sycylia jest jednym z głównych producentów tego owocu w basenie morza Śródziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że cytryny pochodzące z tej części świata w zależności od pory roku różnią się od siebie kolorem a także walorami smakowymi.

Rosnąca na Sycylii odmiana Feminello Siracusano owocuje cały rok i co najmniej trzy razy w roku zmienia swoją charakterystykę.
Owoce zbierane od listopada do lutego określane są mianem „primofiore”. Wówczas cytryny mają zielonkawy kolor, który z czasem przechodzi w żółty. Owoce te są bardziej soczyste (30%) i kwaśne (5,5%).
Owoce zbierane wiosną od marca do czerwca, kiedy temperatury na Sycylii sięgają już 30 stopni, nazywane są ”bianchetto” lub „maiolino” i mają formę eliptyczną a kolor skórki przechodzi od intensywnie żółtego po blady.
Latem, od lipca do września, na drzewach wiszą tylko zielone cytryny nazywane ”verdello”. Drzewo rodzi nieco mniejsze owoce, dużo mniej soczyste (20%) i mniej kwaśne (4,5%). Wówczas bardzo często zdarza się, że są one mylone z innym cytrusem – lime.

ZagaraLimoni_elaborate1

1024x760 (3)

1024x690(4)

1024x760 (4)

LimoniVerdi_elaborate1

1024x760 (2)

1024x690(3)

Limoni_elaborate3

Skąd zatem takie różnice w przebarwianiu się cytryny? Tak, jak w przypadku innych odmian sycylijskich cytrusów, bardzo duże znaczenie odgrywa temperatura powietrza. Stopień wybarwienia skórki zależy od różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą. Im niższe temperatury i większa amplituda tym szybciej skórka przebarwia się na żółto.


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubotto cytryn BIO 12 kg
Zobacz w naszym sklepie

incapagna produkt bio
Siatka cytryn BIO 2 kg
Zobacz w naszym sklepie