Karob, wiecznie zielone drzewo
Karob (z włoskiego carrubo) to drzewo, które na Sycylię przywędrowało z Azji Mniejszej i na stałe wpisało się w charakterystyczny, śródziemnomorski krajobraz.
Występuje głównie w okolicach Raguzy i Modiki, gdzie działają przedsiębiorstwa, przetwarzające owoce karobu. Karob kwitnie na przełomie jesieni i zimy. Miód z owoców tego niezwykłego drzewa należy do bardzo nielicznych miodów “zimowych”.
Karob owocuje na przełomie września i października obradzając długimi, zielonymi strąkami, które dojrzewając zmieniają kolor na brązowy. Właściwości lecznicze posiadają wszystkie części drzewa począwszy od kory, poprzez liście, kwiaty i owoce. Jednak najszerzej znane jest wykorzystanie owoców i nasion karobu.
Owoce karobu w Polsce nazywane są chlebem świętego Jana, przywołując tym samym historię biblijną, w której pojawia się wzmianka, że Jan Chrzciciel żywił się najprawdopodobniej strąkami szarańczynu. Fakt ten zupełnie nie dziwi, strąki karobu są bardzo bogate w właściwości odżywcze. Chleb świętojański jest ważnym źródłem żelaza i wapnia, a także magnezu i potasu oraz witamin z grupy B i witaminy A.
Do niedawna chleb św. Jana wykorzystywany był głównie jako pokarm dla zwierząt, jednak w ciągu ostatnich kilku lat mąka z owoców karobu wykorzystywana jest coraz szerzej w branży spożywczej w postaci syropu, ciemnej mąki będącej doskonałym substytutem kakao (w przeciwieństwie do kakao – karob nie zawiera kofeiny).
Z nasion chleba świętojańskiego wytwarza się mączkę nazywaną również gumą karobową, która w branży spożywczej figuruje pod symbolem E410. Guma karobowa służy do zagęszczania produktów (często znajdziecie ją w jogurtach, syropach, sosach, dżemach, marmoladach, powidłach, lodach i “papkach” dla dzieci). Jej zaletą jest 100% pochodzenie roślinne, nie posiada glutenu, ma neutralny smak i zapach.
Follow Us!