Ravioli czyli włoskie pierożki z farszem
Categories
Dania wegetariańskie Drugie dania OD KUCHNI

Ravioli czyli włoskie pierożki z farszem

Ravioli od polskich pierogów różnią się przede wszystkim rodzajem użytej mąki. Do przygotowania typowych włoskich ravioli będziemy potrzebować semoliny z pszenicy durum (z wł. Grano duro – Triticum durum). Uprawa tej pszenicy rozprzestrzeniła się na terenie Włoch w szybkim tempie w latach 70-tych. Dzisiaj wykorzystywana jest do wypieku pizzy, makaronów i chleba.

Włoskie gospodynie robią ravioli nadając im kwadratowy lub półkolisty kształt i wypełniając rozmaitym farszem. Farsz z przepisu poniżej bazuje na owczym, świeżym serze ricotta z dodatkiem startej skórki z pomarańczy.

SKŁADNIKI:
20-22 sztuki ravioli

Ciasto:

  • 100g semoliny z pszenicy durum
  • 1 jajko
  • możemy potrzebować 1 łyżki zimnej wody jeśli ciasto będzie zbyt twarde
  • białko z 1 jajka do sklejania ravioli

Farsz:

  • 100-110g “suchej” ricotty (najlepiej dwudniowa)
  • starta skórka z jednej, średniej ekologicznej pomarańczy

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Semolinę mieszamy z całym jajkiem i intensywnie zagniatamy aż do momentu otrzymania jednolitego, elastycznego ciasta. Jeżeli ciasto jest zbyt suche możemy dodać odrobinę (pół łyżki/łyżkę) wody. Wyrobione ciasto zawijamy w folię i odkładamy na 10-15 minut.

2. W międzyczasie możemy zamontować maszynkę do robienia makaronu i przygotować farsz. (Jeżeli nie posiadacie maszynki do makaronu, ciasto możecie rozwałkować).

3. Do “suchej” ricotty dodajemy startą na drobno skórkę z jednej, średniej ekologicznej pomarańczy uważając jednocześnie, żeby nie zetrzeć albedo (białej, gorzkiej części cytrusa). Mieszamy składniki i odstawiamy na bok.

4. Powracamy do ciasta na ravioli. Ciasto przepuszczamy przez maszynkę 3-4 razy za każdym razem składając je i regulując tj. zmniejszając ustawienia (grubość) na maszynce. Ciasto powinno być bardzo cienkie, niemalże przezroczyste.

5. Tak przygotowane ciasto rozkładamy na podsypanym mąką blacie i wycinamy okręgi. Na każdy z dysków kładziemy około pół łyżeczki nadzienia (ravioli pod tym względem nie przypominają naszych pękatych, pełnych farszu pierogów). Brzegi dysku smarujemy roztrzepanym białkiem i dokładnie sklejamy.

6. Ze 100g mąki otrzymamy około 20-22 sztuk, czyli porcję na pierwsze danie dla dwóch osób.

7. Ravioli wrzucamy do garnka z wrzącą, osoloną wodą i gotujemy na wolnym ogniu aż do momentu kiedy wypłyną na powierzchnię.

8. Serwujemy gorące z sosem pomidorowym i serem parmiggiano.

Smacznego!

Ravioli_dyptyk

Ravioli_dyptyk_1

ravioli_6

ravioli_11

Ravioli_dyptyk_2