Sycylijski street food: scaccia
Scaccie można porównać do focacci, tylko zwiniętej w rulon. Wypełniona kuszącymi składnikami, zaliczana jest do przysmaków sycylijskiego street foodu.
Cienkie i lekko chrupiące ciasto zawiera bogate i pyszne nadzienie, które różni się w zależności od regionu Sycylii. My proponujemy jedną z niezliczonych wariacji z lokalnym serem caciocavallo, sosem pomidorowym, cebulą i garścią pietruszki, która nadaje sciacci aromatycznego i pachnącego akcentu.
Farsz do scaccii nie ma reguły: w Ragusie bardzo popularny jest na bazie sosu pomidorowego, bazylii i sera caciocavallo. Z kolei w Syrakuzach nadzienie przygotowywane jest z ziemniaków pokrojonych w cienkie plasterki, dużej ilości pietruszki i sera caciocavallo. Ten pyszny, zawijany placek można również wzbogacić ricottą lub sezonowymi warzywami, takimi jak cebula, burak, rzepa lub bakłażan.
WSKAZÓWKA: Scaccie można przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni. Nie zalecamy zamrażania.
SKŁADNIKI:
CIASTO
- Mąka typ 0, 00 lub 450 – 250g
- Woda 100ml
- Kilka łyżek oliwy z oliwek extra virgin
- Świeże drożdże 4g
- Sól 6g
- 1 płaska łyżeczka cukru
DO WYPEŁNIENIA
- Ser caciocavallo 100g
- Przecier pomidorowy 125g
- Cebula biała 30g
- Pietruszka 1/2 pęczek
- Sól do smaku
- Czarny pieprz do smaku
- Oliwa z oliwek
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Aby zrobić scaccie, najpierw przygotuj ciasto: pokrusz drożdże do miski, zalej ciepłą wodą dodaj cukier i mieszaj, aż drożdże się rozpuszczą. Następnie dodaj oliwę. Stopniowo dodawaj mąkę, wszystko mieszaj rękami.
2. Gdy mąka wchłonie płyn, dodaj sól i zagnieć ciasto, następnie przenieś je na deskę lekko posypaną mąką i ponownie wygniataj przez kilka minut.
3. Umieść ciasto w misce i przykryj bawełnianą ściereczką. Odstaw na godzinę w temperaturze pokojowej (latem wystarczy 40 minut).
4. W międzyczasie przygotuj nadzienie: pokrój caciocavallo w kostkę, obierz i pokrój w cienkie plasterki cebulę, posiekaj pietruszkę. Połowę tych składników umieść w misce, dodaj cały sos pomidorowy, dopraw solą i pieprzem, a na koniec dodaj oliwę. Drugą połowę pokrojonego sera, cebuli i pietruszki odstaw na bok, będzie potrzebna póżniej.
5. Wyrośnięte ciasto wyciągnij z miski i rozwałkuj na posypanej mąką desce: ciasto powinno być bardzo cienko rozwałkowane – 1 mm o wymiarach około 40 x 37 cm.
6. Na cieście rozsmaruj wcześniej przygotowany farsz pomidorowy, uważając, aby na brzegach pozostawić 1 cm przerwy. Następnie posyp rozsmarowany sos drugą połową pokrojonej w plasterki cebuli, posiekanej natki pietruszki i sera.
7. Złóż boki na około 4 centymetry z każdego brzegu ciasta, potem znowu złóż brzegi i tak powtarzaj czynność, aż złożysz całe ciasto. PAMIĘTAJ: Brzegi ciasta składa się na przemian – nie zawija!
8. Na koniec dociśnij lekko palcami, aby ciasto dobrze przylegało do siebie. Wlej oliwę na blachę do pieczenia, umieść scaccie i polej ją sporą ilością oliwy. Piecz w piekarniku nagrzanym do 220 ° przez 25 minut (powinna się mocno zarumienić). Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozwól sciacci ostygnąć, zanim zaczniesz delektować się jej smakiem.
Smacznego!
Follow Us!