Klementynka pospolita
Czy klementynka i mandarynka to to samo? Czym charakteryzuje się klementynka pospolita?
Pochodzenie
Klementynka lub Citrus clementina to odmiana będąca hybrydą mandarynki i gorzkiej pomarańczy. Według niektórych źródeł pochodzenie klementynki jest przypadkowe, a pierwszy owoc został odkryty przez opata Clémenta Rodiera (po którym otrzymał swoją nazwę) w ogrodzie przyklasztornego sierocińca w Misserghin w Algierii. Inni twierdzą, że klementynka jest znacznie starsza i pochodzi z Chin lub Japonii, a algierski kleryk był pierwszym, który zaczął jej uprawę w basenie Morza Śródziemnego.
Pomarańcza, mandarynka i klementynka: różnice i podobieństwa
Główne różnice widoczne są w kolorze miąższu, który w przypadku klementynki jest zdecydowanie bardziej pomarańczowy; oraz w kształcie, który nie jest spłaszczony jak w przypadku mandarynek, lecz okrągły. Podobnie jak mandarynka, klementynka bardzo łatwo obiera się ze skórki i dzieli na kawałki. Miąższ klementynki jest prawie całkowicie pozbawiony nasion, w mandarynkach natomiast jest ich znacznie więcej. Klementynki są bardzo aromatyczne i słodkie. Ich smak o doskonałej równowadze między kwaśnym i słodkim, jest bardzo podobny do pomarańczy.
Klementynka w kuchni
Ze względu na swój aromat klementynki wyśmienicie smakują jedzone na surowo. Powszechnie wykorzystuje się je również do przygotowania syropów, soków, dżemów, a także w wielu przepisach cukierniczych na ciasta i tarty lub do produkcji sorbetów lodowych i galaretek.
Właściwości
Klementynki są bogate w witaminę C, przydatną we wzmacnianiu układu odpornościowego przed sezonowymi przeziębieniami, jako środek pomocniczy w profilaktyce chorób układu krążenia oraz w procesie odtruwania organizmu z nagromadzonych z czasem szkodliwych substancji.
Ponadto zawierają witaminę A – i jej pochodną retinol – która ma kluczowe znaczenie dla naszego wzroku, ponieważ wraz z karotenoidami jest jednym ze składników rodopsyny, substancji na siatkówce, która zapewnia oku wrażliwość na światło. Witamina A odgrywa również istotną rolę w procesie wzmacniania kości i zębów.
OWOC:
- mały
- kulisty
SKÓRKA:
- łatwa do usunięcia
- POMARAŃCZOWO – ZIELONA, z czasem i z coraz niższą temperaturą powietrza nabiera intensywnego, pomarańczowego koloru
MIĄŻSZ:
- soczysty
- zachowuje idealną równowagę pomiędzy słodkim i kwaśnym
CHARAKTERYSTYKA:
- z nielicznymi jasnymi nasionami o spiczastym kształcie
Inną mniej znaną hybrydą, która powstała z połączenia pomarańczy i mandarynki jest Satsuma Miyagawa. O tym cytrusie przeczytasz więcej tutaj.
Follow Us!