Acetosella żółta
Categories
Kwiaty i zioła Rośliny lecznicze SYCYLIA W SADZIE

Acetosella żółta

ACETOSELLA ŻÓŁTA, żółta koniczyna (Oxalis Pes-Caprae L.)

Poznaj lepiej roślinność Sycylii

Zimą i na początku wiosny sady pomarańczowe na Sycylii pokrywają się miękkim dywanem drobnej, niepozornej rośliny, która przy odrobinie pięknej, słonecznej pogody obsypuje się jaskrawo-żółtymi kwiatami. Widząc jak dobrze radzi sobie na sycylijskim gruncie zapewne nikomu nie przyszłoby do głowy, że ta niepozorna roślina w XVIII „uciekła” z ogrodu botanika ojca Giacinto na Malcie, który otrzymał ją jako dar od pewnej angielskiej damy. Roślina oryginalnie pochodzi z Afryki Południowej.
Dzisiaj występuje ona na całym terenie basenu śródziemnego na wysokości od 0 do 600 m n.p.m. Pojawia się na jesień i zakwita na wiosnę, po czym znika na czas letnich upałów aby na nowo pojawić się jesienią. Nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa oxys=kwaśne oraz Sal=sól które nawiązują do specyficznego smaku rośliny.

Użycie w kuchni

Ze względu na świeży, kwaskowaty smak i piękny kształt doskonale sprawdza się jako dodatek do kolorowych, wiosennych sałat. Możemy wykorzystać liście, przypominające koniczynę, oraz kwiaty. Roślina może stanowić również bazę do świeżych sosów do gotowanego mięsa oraz grillowanej ryby. Do spożycia nadają się również niewielkie bulwy, które można obrać, lekko podgrillować i doprawić oliwą i sokiem z cytryny. Rośliny nie należy jeść w dużych ilości ze względu na wysoką koncentrację kwasu szczawiowego. Sok ze świeżo wyciśniętych liści może być użyty do usuwania plam spowodowanych rdzą.

1024x760-(2)

acetosella_verdure_selvatiche-(8)

acetosella_verdure_selvatiche-(12)

Zapisz

Zapisz