Nasza agroturystyka na Sycylii: Pietre di gelo
Categories
InCampagna O NAS

Nasza agroturystyka na Sycylii: Pietre di gelo

Chcesz spędzić wakacje na Sycylii? Przyjedź do naszej agroturystyki: Pietre di gelo!

InCampagna to nie tylko gospodarstwo rolnicze i sady, to również piękny stary dom, położony pomiędzy Syrakuzami a Katanią, który w ciagu ostatnich kilku lat został odnowiony i przekształcony w agroturystykę „Pietre di gelo”.

Jeżeli marzą Ci się wakacje z dala od miejskiego zgiełku, kochasz naturę, lubisz biegać na bosaka po trawie i spacerować po owocowych sadach, Pietre di gelo są miejscem dla Ciebie!

 • Skąd ta nazwa i co oznacza?

„Pietre di gelo” to dawna nazwa gospodarstwa, które mama Andrei, Silvia odziedziczyła po swojej prababci. Tereny, na których położone są sady i dom, z rolniczego punktu widzenia zawsze byly stosunkowo marginalne, pełne kamieni, a wiecznie wiejący wiatr (chłodny w zimie, orzeźwiąjący w lecie) sprawił, że rolę nazywano „Petruzze di jelo” (wł. „mroźne kamienie”).

InCampagna, agroturystyka, wakacje na Sycylii
 • Agroturystyka dzisiaj to:
  • duży dom z odnowionymi pokojami. Minimalny pobyt w agroturystyce to 3 noce. Pokoje można rezerwować na Airbnb:
   • pokój Loft: znajduje się na pierwszym piętrze, które kiedyś pełniło funkcję stodoły. To największy z pokoi z prywatną łazienką, dużym oknem wychodzącym na południe i pomniejszymi na wschód i północ. Wyposażenie pokoju, oprócz wygodnego biurka i komody, to łóżko małżeńskie i dwie rozkładane sofy, dla 1-4 osób (+2 dzieci).
   • Pokój Centralny: znajduje się również na pierwszym piętrze. Pokój jest wyposażony w łóżko małżeńskie i rozkładaną sofę, która pozwala na przenocowanie w pokoju 2 lub 3 osób. Wejście do pokoju poprzedza niewielki korytarz (wspólny dla pokoi Loft i Centralny), gdzie można zostawić wierzchnie nakrycia i buty.
  • wspólna kuchnia, w której goście mogą przechowywać swoje jedzenie i przygotowywać posiłki. Stosunkowo blisko naszej agroturystyki (5 minut samochodem) znajduje się kilka dużych sklepów (Simply, Conad, Lidl), w których będziecie mogli zapotarzyć się we wszystko co będzie niezbędne do samodzielnego gotowania. Ze względu na trwającą rozbudowę, na ten moment, agroturystyka nie oferuje śniadań, ani posiłków.
  • wewnętrzny dziedziniec,
  • piękny, duży ogród z wydzieloną przestrzenią do zabawy dla dzieci, po którym biegają zwierzęta: psy i koty 🙂

Tutaj możesz pobrać broszurę z wszystkim informacjami dotyczącymi naszej agroturystyki (wyposażenia pokojów, oferowanych usług, dojazdu) w formacie PDF.

 • Rozbudowa i kolejne zmiany. Pozostała przestrzeń wokół agroturystyki poddana jest rozbudowie. Chcemy zaproponować Wam nowe możliwości i jeszcze wygodniejsze wakacje! Budujemy:
  • restaurację z wewnętrznym dziedzińcem,
  • ogród warzywny,
  • pralnie,
  • łazienkę dla gości podróżujących kamperami.

Jak tylko prace dobiegną końca, w Pietre di gelo, będzie można rozkoszować się również śniadaniami oraz gotowymi posiłkami z widokiem na Etnę, oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych i spotkaniach z naturą.

 • Widok na Etnę i sady!

Wokół agroturystyki rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Etnę i sady owocowe. W większości są to młode drzewa, które zasadziliśmy w tym i ubiegłym roku.

Dlaczego? Co się stało z wieloletnimi sadami?

Wszystko to za sprawą wirusa CTV (Citrus Tristezza Virus), zwanego w skrócie Tristeza (z języka hiszpańskiego smutek), który przywędrował do Europy z Ameryki.

Ani w uprawie konwencjonalnej ani w biologicznej do dzisiaj nie znaleziono skutecznego środka ochrony roślin, który pozwoliłby na efektywną walkę z wirusem i ocalenie drzewa. Na wirus Tristeza szczególnie narażone są cytrusy szczepione na gorzkiej pomarańczy, a to oznacza, że jest to zdecydowana większość włoskich upraw.

Jedyną alternatywą jest wykarczowanie sadu i posadzenie młodych roślin szczepionych na innej podkładce, odpornej na wirusa.

My zostaliśmy zmuszeni do wykarczowania 15 hektarów sadów cytrusowych, które jeszcze kilka lat temu tworzyły serce naszego gospodarstwa. Pozostało z nich mniej niż półtora. Obecnie jesteśmy na etapie sadzenia nowych drzew.

Krajobraz „Pietre di Gelo” ponownie zaczął się zielenić.

 • Jak do nas dojechać?

Nasza agroturystyka znajduje się w bardzo dogodnym miejscu, niecałe 30 minut samochodem od lotniska Fontanarossa w Katanii (C.da San Lio sn., 96013 Carlentini), 5 minut od autostrady prowadzącej w kierunku Syrakuz i Katanii. W zasięgu półtorej godziny jazdy samochodem dotrzeć można do najpiękniejszych miast i miasteczek Sycylii: Syrakuz, Katanii, Taorminy, Modiki, Raguzy, Noto, Enny, Piazza Armeriny czy Caltagirone.

Z Polski bezpośrednio na Sycylię w okresie letnim latają Wizzair (Kraków/Warszawa/Katowice-Catania) oraz Ryanair (Kraków/Warszawa/Katowice – Catania).

Jak dolecieć do Katanii? PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu na lotnisku. Pozwoli to swobodnie poruszanie się po okolicy i zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Sycylii.

PRZECZYTAJ TAKŻE: