Biała słodycz
Categories
Desery OD KUCHNI SYCYLIA

Biała słodycz

Jeśli potrzebujecie zrobić efektowny deser ale nie macie zbyt dużo czasu na jego wykonanie to polecamy właśnie biancomangiare czyli sycylijską, białą słodycz.

To chyba jeden z najpopularniejszych sycylijskich deserów. Robi się go bardzo szybko, jedyne co trzeba wziąć pod uwagę to fakt, że deser ten musi trochę poleżeć w lodówce zanim będziemy mogli zaserwować go gościom.

Prawda o biancomangiare jest taka – ile gospodyń, tyle wersji tego deseru 🙂 Każda ma swoją w szczególności jeśli chodzi o użyte dodatki…
Zatem do dzieła…

SKŁADNIKI:

  • 1 litr mleka
  • 75g mąki kukurydzianej
  • 200-250g cukru
  • 50-orzeszków piniowych, migdałów lub pistacji
  • liście cytryny, skórka z cytryny

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Mleko, cukier i mąkę dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek.
  2. Gotujemy na średnim ogniu, cały czas mieszając.
  3. Jak tylko mleko zacznie się gotować, ściągamy garnek z ognia, dodajemy orzeszki piniowe, lub posiekane migdały czy też pistacje i rozlewamy do małych foremek (najwygodniejsze są te silikonowe) lub do dużej okrągłej formy na babkę.
  4. Wystudzony deser wkładamy do lodówki na co najmniej 12 godzin. Kolejnego dnia biancomangiare wyjmujemy z formy i przyozdabiamy wedle uznania.

Smacznego!
„Mentre degustava la raffinata mescolanza del biancomangiare, pistacchio e canella racchiusa nei dolci che aveva scelti, don Fabrizio conversava con Pallavicino e si accorgeva che questi era totto’altro che un imbecille.”

Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Il Gattopadro

bianco-01

Untitled-1-01