Sycylijski deser z pigwy – cotognata
Categories
Desery OD KUCHNI

Sycylijski deser z pigwy – cotognata

Cotognata to sycylijski deser z pigwy, który w swojej konsystencji przypomina połączenie wysuszonych powideł z galaretką.

SKŁADNIKI:

  • Pigwa
  • Cytryny
  • Cukier

Do przygotowania “cotognaty” będziemy potrzebować pigwę, cukier i kilka cytryn.
Ilość cukru zależy od ilości owoców, które mamy do wykorzystania: na 800g (uwaga!) przegotowanego i przetartego miąższu z pigwy przypada 1kg cukru.


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Pigwę myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy dopóki widelec z łatwością nie będzie wbijał się w dobrze ugotowane owoce. Owoce odcedzamy, płuczemy pod zimną, bieżącą wodą i przecieramy przez sitko.
  2. Ważymy miąższ pamiętając, że na 800g ugotowanych i przetartych owoców przypada 1kg cukru i sok z dwóch ekologicznych cytryn.
  3. Miąższ, cukier, sok z cytryn gotujemy przez około 10 minut ciągle mieszając aż do połączenia wszystkich składników.
  4. W międzyczasie nagrzewamy gliniane foremki, które na Sycylii mają najrozmaitsze kształty, często związane z symboliką chrześcijańską. Jeżeli nie posiadamy typowych, sycylijskich foremek, możemy użyć jakiekolwiek inne wysokie na 2-3 cm.
  5. Masę z pigwy rozlewamy do ciepłych foremek i pozostawiamy w przewiewnym miejscu do wysuszenia na co najmniej 10-14 dni. Cotognata będzie gotowa kiedy na jej powierzchni pojawi się matowy połysk. Cotognatę wyciągamy z foremek i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu.Na Sycylii jada się cotognatę jako prosty deser, krojąc ją na kawałki.

Catognata_elaborate1

Catognata_elaborate6

Catognata_elaborate5

Catognata_elaborate

1024x683 catognata

Przepis pochodzi z książki Eleonory Consoli „La cucina del sole