Dżem z granatów
Categories
OD KUCHNI Przetwory

Dżem z granatów

Z granatów warto zrobić dżem, który jest doskonałym źródłem witamin, wzmocni naszą odporność zimą i pozwoli zatrzymać smak tych niezwykłych owoców na dłużej.

Jeżeli chcesz uzyskać odpowiednią konsytencję przetworu dodaj jabłka i sok z cytryny. Dzięki temu dżem będzie naturalny, o delikatnie kwaśnym i orzeźwiającym smaku, z zachowaniem odpowiedniej nuty słodyczy.

WAŻNE: Dżem możesz przechowywać przez rok. Po otwarciu słoik trzymaj w lodówce i zjedz w ciągu miesiąca.

SKŁADNIKI:

 • 2,5 l soku z granatów
 • 2 jabłka
 • 1 cytryna
 • 500g cukru pudru
 • Szklane słoiki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Obierz jeden owoc granatu i odłóż nasiona na bok.
 2. Przy użyciu wyciskarki (może to być zarówno wyciskarka do cytrusów, jak i wolnoobrotowa), wyciśnij sok z reszty granatów. Następnie przelej sok do dużego garnka.
 3. Obierz jabłka ze skórki i zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Dodaj do soku z granatów obrane i starte jabłka, wyciśnięty sok z cytryny oraz cukier. Całość wymieszaj.
 4. Gotuj na średniej mocy palnika przez około godzinę, od czasu do czasu ostrożnie mieszając.
 5. Do masy dodaj odłożone wcześniej ziarna granatu. Kontynuuj gotowanie na małej mocy palnika przez kolejne 45 minut. Aby dżem był gęstszy możesz wydłużyć czas gotowania.
 6. Gorący dżem przełóż do wysterylizowanych słoików, szczelnie zamknij, odwrócić do góry dnem i zaczekaj aż ostygną.
 7. Po wystudzeniu, wypełnione dżemem słoiki, umieść w bardzo dużym garnku i zalej wodą. Postaw na palniku, odlicz około 20/30 minut od wrzenia, a następnie wyłącz palnik i pozwól słoikom ostygnąć w wodzie. Przestygnięte umieść w spiżarni.

Smacznego!