Erice – miasto na skale
Categories
Samochodem SYCYLIA TURYSTYCZNIE

Erice – miasto na skale

„Nigdzie może na Sycylii nie panuje tak głęboka cisza. Ludzie, nawet gdy wychodzą z domów, poruszają się jakby na palcach, ocierają się o mury i szybko znikają”

G.Herling-Grudziński

Malowniczo położona miejscowość Erice, to prawdziwa perełka Sycylii. Wiele czynników wpływa na niesamowity klimat tego miejsc. Miasto zostało wzniesione na skale, na szczycie góry San Guliano (751 m n.p.m.). Jego niestandardowe położenie sprawia, że króluje ono nad północno-zachodnią częścią wyspy i nie sposób go ominąć będąc w okolicy. To miejsce z którego jak na dłoni zobaczyć można różnorodność krajobrazu Sycylii – morze, góry, równiny. Przekraczając mury miasta odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał… To niesamowite uczucie. Kręte, wąskie, wybrukowane uliczki, kamienna zabudowa, place przydomowe, małe dziedzińce wzmagają urok tego miejsca. Jednak to co najbardziej zachwyca, to przede wszystkim widoki…

post (8)

post (9)

post (7)

Niegdyś Erice było stolicą regionu, a znajdujące się u jej stóp Trapani, było jedynie maleńką wioską rybacką zapewniającą dostawę żywności do szlachetnego miasta na skale. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. W Erice na co dzień mieszka jedynie ok. 400 mieszkańców. Nie znaczy to jednak, że miasto jest zupełnie opustoszałe. W ciągu dnia brukowane uliczki pełne są turystów… A mimo to między murami kamienic i kościołów słychać wszechobecną ciszę.

post (6)

post (3)

post (5)

post (1)

post (4)

post (2)

Miasteczko słynie także z prestiżowego Centrum Kultury Naukowej imienia jednego z najwybitniejszych, włoskich fizyków XX wieku – Ettore Majorana, które corocznie gości przedstawicieli wielu uczelni organizując międzynarodowe seminaria z fizyki atomowej.