Akka sellowa, czyli zielona jagoda
Categories
Odmiany W SADZIE

Akka sellowa, czyli zielona jagoda

Skąd pochodzi i dlaczego warto jeść owoc feijoa?

Skąd pochodzi owoc akka sellowa?
Akka sellowa to owoc rośliny należącej do rodziny Myrtaceae, rodzaju Acca; w nomenklaturze dwumianowej feijoa to Acca sellowiana. Jest to gatunek należący do tej samej rodziny co mirt, znany krzew rozpowszechniony w basenie Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do mirtu pochodzi jednak z kontynentu południowoamerykańskiego, a dokładniej z wyżyn południowej Brazylii, wschodniego Paragwaju, Urugwaju, północnej Argentyny i Kolumbii. Jest również szeroko uprawiana w Nowej Zelandii jako roślina ozdobna lub drzewo owocowe. 

Czym się charakteryzuje? Owoce akka sellowa (feijoa) dojrzewają jesienią; mają bardzo intensywny zapach, zielony kolor i elipsoidalny kształt przypominający wydłużoną jagodę. Owoc ma słodki i aromatyczny smak, przypominający nieco ananasa, z nutą jabłka i banana. Miąższ owocu feijoa jest soczysty i składa się z dwóch odrębnych części: przezroczystej, galaretowatej, bogatej w nasiona części środkowej i bardziej zbitej, lekko ziarnistej, opalizującej części zewnętrznej. Owoce feijoa spadają na ziemię, gdy są w pełni dojrzałe.

Jakie są jej właściwości?
Akka s
ellowa zawiera spore ilości potasu, fosforu i żelaza. Stanowi również cenne żródło błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na utrzymanie zdrowia jelit. Duża zawartość witaminy C i beta-karotenu w owocu działa antybakteryjne i antyoksydacyjne. Miąższ owocu feijoa stosowany jest także w różnych naturalnych produktach kosmetycznych jako środek złuszczający.

Jak jeść i przechowywać feijoa? Ten egzotyczny owoc je się podobnie jak kiwi. Wystarczy przekroić go na pół i łyżeczkę wybrać miąższ. Przekrojony owoc można przechowywać w lodówce skrapiając go cytryną.

W kuchni służy do ozdabiania deserów. Może być także doskonałym słodkim dodatkiem do sałatek owocowych, smoothie, lodów i dżemów. Wyśmienicie smakuje także solo.

OWOC:

 • elipsoidalny
 • o bardzo intensywnym zapachu

SKÓRKA:

 • zielona

MIĄŻSZ:

 • słodki i aromatyczny, przypominający nieco ananasa, z nutą jabłka i banana
 • soczysty
 • składa się z 2 części:
  • przezroczystej, galaretowatej, bogatej w nasiona
  • bardziej zbitej, lekko ziarnistej, opalizującej

OKRES DOJRZEWANIA I CZAS ZBIORÓW:

 • wczesna jesień: wrzesień – listopad

Innym mało znanym owocem, o ciekawej i bogatej historii, którego smakiem możemy cieszyć się już wczesną jesienią jest Cytron, inaczej nazwany Cedratem.

InCampagna Fejioa BIO
InCampagna Fejioa BIO
InCampagna Fejioa BIO

Zobacz jak wyglądają zbiory owoców akka sellowa (film został nakręcony w 2021).


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Fejioa: zielona jagoda BIO 500g
Zobacz w naszym sklepie