Fico d’India – Opuncja figowa
Categories
Drzewa owocowe OD KUCHNI SYCYLIA W SADZIE

Fico d’India – Opuncja figowa

 Opuncja figowa zwana też figą indyjską to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny kaktusów. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Meksyku, to właśnie z tej części świata pochodzi. Właściwości tej rośliny doceniane były już przez Azteków i zdecydowanie na stałe wpisała się w historię tego kraju. Świadczy o tym chociażby fakt, że opuncja po dziś dzień widnieje na fladze tego państwa.  Do Europy  trafiła najprawdopodobniej za sprawą Krzysztofa Kolumba pod koniec XV wieku, który miał ją przywieźć  z Indii. Taki bieg wydarzeń tłumaczyłby więc jej powszechną nazwę – figa indyjska.

Opuncja figowa to roślina ciepłolubna, zatem na dobre wpisała się także i w sycylijski krajobraz. Nie jest wymagająca ani trudna w uprawie. Dzięki temu praktycznie w ogóle nie stosuje się  środków wspomagających czy też chroniących ją przed szkodnikami.  Świetnie radzi sobie zupełnie samodzielnie, dlatego spotkać ją można dosłownie wszędzie. To wysoki, sięgający nie rzadko kilka metrów  wysokości kaktus. Na Sycylii oraz w innych częściach świata uprawiany jest przede wszystkim ze względu na owoce. Mają one delikatnie owalny kształt. W trakcie dojrzewania, w zależności od odmiany kilkakrotnie zmieniają kolor, począwszy od zielonego poprzez żółty, pomarańczowy aż do czerwieni. Są słodkie i soczyste, mają dużo drobnych pestek.  Owoce  zdecydowanie najlepiej smakują na surowo – kwintesencja ich smaku. Ale kuchnia sycylijska oferuje nam dużo bogatsze sposoby na ich wykorzystanie. Owoce można smażyć, dusić, gotować, bardzo często wykorzystywane są do przetworów czy soków.

1024x760 logo (2)

Jak ją jeść?

Zanim posmakujecie słodyczy opuncji figowej pamiętajcie, że to kaktus, który także i na owocach ma kolce. Są one dużo mniejsze i subtelniejsze ale równie groźnie mogą nas pokłóć. Zatem jeśli uda się Wam zakupić lub zebrać opuncję, nie bierzcie jej gołą ręką, warto użyć chusteczki lub serwetki a nawet rękawiczki. Owoc należy mocno obetrzeć serwetką tak, aby mieć pewność, że kolce zostały usunięte. Następnie odkrawamy nożem dolną i górną część owocu i wówczas swobodnie można ściągnąć skórkę.

Opuncja figowa – poznaj jej właściwości

Opuncja figowa jest  źródłem wielu składników odżywczych. Zawiera błonnik, potas, magnez, żelazo, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Ponadto reguluje pracę jelit. Dzięki dużej zawartości błonnika po spożyciu pozostawia wrażeni sytości co wspomaga proces odchudzania. Należy do tej grupy owoców, które regulują i obniżają poziom cukru w organizmie.

Olejek z opuncji figowej – ciekawostka

Drobne nasiona opuncji z których produkowany jest olejek  to doskonała i niezwykle wartościowa substancja, wykorzystywana  do pielęgnacji twarzy i ciała. Pozyskiwanie olejku  z nasion rośliny jest dość żmudne i czasochłonne a co za tym idzie także i kosztowne. Na jeden litr olejku przypada ok. miliona pestek czyli ok. 450-500 kg owoców.

1024x760 1(2)

1024x760 1 (2)

1024x760 (2)

1024x690

 


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Konfitura z opuncji figowej
Zobacz w naszym sklepie

incapagna produkt bio
Opuncja figowa 500g
Zobacz w naszym sklepie