Gorzka pomarańcza
Categories
Odmiany W SADZIE

Gorzka pomarańcza

Gorzka pomarańcza: jedyna i wyjątkowa w swoim rodzaju!

Wiedza o tym owocu sięga 1000 roku, kiedy to Arabowie sprowadzili go z południowo-wschodniej Azji na Sycylię. Z właściwości leczniczych gorzkiej pomarańczy korzysta od wieków medycyna arabska i chińska, ale też i współczesna farmakoterapia. To nie wszystko! Gorzka pomarańcza jest odmianą, która odgrywa zasadniczą rolę w uprawie cytrusów. To na gorzkiej pomarańczy jeszcze do niedawna szczepiono liczne odmiany pomarańczy. Dzisiaj pozostaje najpopularniejszą podkładką dla cytryn, jednak jej wrażliwość na wirus Tristezza nie pozwala na szczepienie pomarańczy.

Skórce owoców gorzkiej pomarańczy i zawartemu w niej olejkowi eterycznemu przypisuje się liczne właściwości, wśród nich trawienne, przeciwskurczowe oraz uspokajające.

Nierzadko zdarza się również, że gorzka pomarańcza znajduje się w składzie suplementów diety stosowanych jako środki wspomagające w procesie odchudzania. To ze względu na zawartość synefryny, która przyspiesza redukcję masy ciała.

Nie możemy zapomnieć również o esencji neroli, która pozyskiwana jest z kwiatów gorzkiej pomarańczy, i która jest istotnym składnikiem wielu produktów perfumeryjnych i kosmetycznych. Nie tylko pięknie pachnie, ale przede wszystkim pomaga w łagodzeniu stresu, bezsenności oraz działa antyseptycznie i przeciwtrądzikowo przy stosowaniu na skórę.

O jej właściwościach wiemy już chyba wszystko, pora na opis samego owocu.

Arancia amara zbierana jest na przełomie stycznia i lutego. Jej nazwa nawiązuje do intensywnego gorzkawego smaku. Ma mocno pomarszczoną, nieregularną skórkę, w środku bardzo dużo pestek, niewiele miąższu, i bardzo kwaśny sok. Ze względu na gorzki posmak, owoce tej pomarańczy rzadko spożywa się w wersji naturalnej. Najczęściej stosuje się je jako produkt bazowy marmolady szczególnie znanej i cenionej w Wielkiej Brytanii. Przepis na marmoladę z gorzkich pomarańczy znajdziesz tutaj. 

SKÓRKA:

  • pomarszczona
  • nieregularna

MIĄŻSZ:

  • gorzki
  • o kwaśnym soku
  • suchy, o małej zawartości soku

CHARAKTERYSTYKA:

  • bardzo dużo pestek

OKRES DOJRZEWANIA I CZAS ZBIORÓW:

  • przełom stycznia i lutego
InCampagna gorzka pomarańcza
InCmapagna gorzka pomarańcza

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubotto gorzkie pomarańcze BIO 10kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka gorzkie pomarańcze BIO 2kg
Zobacz w naszym sklepie