Granita kawowa z bitą śmietaną
Categories
Desery OD KUCHNI

Granita kawowa z bitą śmietaną

Początki sycylijskiej granity sięgają czasów dominacji arabskiej. Na Sycylii zwyczajem było przechowywanie śniegu Etny w specjalnej neviere (tzw. piwnicy śnieżnej), a następnie mieszanie go z innymi składnikami, tak uzyskiwano orzeźwiające kompozycje na letnie upały. Patrick Brydone już w XVIII wieku wskazywał na popularność i miłość Sycylijczyków do tych lodowych przysmaków.

Głównym składnikiem jest kawa: to właśnie kawa sprawia, że ​​granita jest nieodzownym dodatkiem do sycylijskiego letniego śniadania. Jednak z dodatkiem bitej śmietany może być doskonałą popołudniową przekąską. Wy również oddajecie się tej słodkiej i energetyzującej… świeżości!

SKŁADNIKI :

* na 400g granity

 • Kawa espresso 250ml
 • Woda 250ml 
 • Cukier 70g
 • Świeża płynna śmietana 30-36% 200ml
 • Cukier puder 30g

PRZECHOWYWANIE:

Najlepiej jest spożywać granitę kawową ze świeżo przygotowaną śmietaną. Można ją również przechowywać w zamrażarce do 30 dni. Przed użyciem ubij śmietanę, aby udekorować granitę.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Zaparz 250ml kawy espresso i pozwól jej ostygnąć do temperatury pokojowej. Następnie wsyp cukier do miski i rozpuścić go w kawie. Wymieszaj składniki pomocą ręcznej trzepaczki.
 2. Kontynuując ubijanie, dodaj również wodę o temperaturze pokojowej. Wlej mieszaninę do maszynki do lodów: uzyskanie idealnej konsystencji zajmie około 30 minut. Jeśli nie masz maszynki do lodów wlej miksturę do dużej miski i wstaw do zamrażarki na co najmniej godzinę. Następnie wyjmij granitę, wymieszaj widelcem i powtarzaj czynność co pół godziny, aż uzyskasz pożądaną, ziarnistą strukturę. 
 3. Gdy granita uzyska już odpowiednią konsystencję przystąp do przygotowania bitej śmietany.
  W misce wlej bardzo zimną śmietankę i uruchom mikser.  Stopniowo dodawaj cukier puder. 
 4. Podawaj granitę w długich szklankach i udekorowaną bitą śmietaną.

SMACZNEGO!