Karob, wiecznie zielone drzewo
Categories
Kwiaty i zioła Rośliny lecznicze W SADZIE

Karob, wiecznie zielone drzewo

Karob (z włoskiego carrubo) to drzewo, które na Sycylię przywędrowało z Azji Mniejszej i na stałe wpisało się w charakterystyczny, śródziemnomorski krajobraz.

Występuje głównie w okolicach Raguzy i Modiki, gdzie działają przedsiębiorstwa, przetwarzające owoce karobu. Karob kwitnie na przełomie jesieni i zimy. Miód z owoców tego niezwykłego drzewa należy do bardzo nielicznych miodów “zimowych”.

miele di carrubo_elaborate
Miód z kwiatów karobu

carrubo_fiore_elaborate(7)

Karob owocuje na przełomie września i października obradzając długimi, zielonymi strąkami, które dojrzewając zmieniają kolor na brązowy. Właściwości lecznicze posiadają wszystkie części drzewa począwszy od kory, poprzez liście, kwiaty i owoce. Jednak najszerzej znane jest wykorzystanie owoców i nasion karobu.

Carrubo_elaborate-(24)

carrubo_elaborate4

Owoce karobu w Polsce nazywane są chlebem świętego Jana, przywołując tym samym historię biblijną, w której pojawia się wzmianka, że Jan Chrzciciel żywił się najprawdopodobniej strąkami szarańczynu. Fakt ten zupełnie nie dziwi, strąki karobu są bardzo bogate w właściwości odżywcze. Chleb świętojański jest ważnym źródłem żelaza i wapnia, a także magnezu i potasu oraz witamin z grupy B i witaminy A.

Do niedawna chleb św. Jana wykorzystywany był głównie jako pokarm dla zwierząt, jednak w ciągu ostatnich kilku lat mąka z owoców karobu wykorzystywana jest coraz szerzej w branży spożywczej w postaci syropu, ciemnej mąki będącej doskonałym substytutem kakao (w przeciwieństwie do kakao – karob nie zawiera kofeiny).

Sciropp_carrubo_elaborate

Syrop z nasion karobu

Z nasion chleba świętojańskiego wytwarza się mączkę nazywaną również gumą karobową, która w branży spożywczej figuruje pod symbolem  E410. Guma karobowa służy do zagęszczania produktów (często znajdziecie ją w jogurtach, syropach, sosach, dżemach, marmoladach, powidłach, lodach i “papkach” dla dzieci). Jej zaletą jest 100% pochodzenie roślinne, nie posiada glutenu, ma neutralny smak i zapach.

carrubo_elaborate1

carrubo_elaborate3

Carrubo_elaborate (2)
Dojrzałe owoce karobu


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:


incapagna produkt bio
Syrop z karobu BIO
Zobacz w naszym sklepie