Kiedy dojrzewa cytryna i jaki ma kolor?
Categories
Drzewa owocowe W SADZIE

Kiedy dojrzewa cytryna i jaki ma kolor?

W zależności od pory roku owoce cytrusowe sprowadzane są do Polski z różnych zakątków świata.

W okresie letnim cytrusy dojrzewają na półkuli południowej i do Europy sprowadzane są między innymi z Argentyny, Brazylii czy Republiki Południowej Afryki. Cytrusy które docierają do nas w listopadzie to pierwsze owoce rozpoczynające sezon cytrusowy w Europie. Jednym z głównych producentów cytrusów w basenie Morza Śródziemnego jest Sycylia.

Kiedy dojrzewają cytryny i jaki mają kolor?

Większość z nas przyzwyczajona jest do cytryny w 100% żółtej. Czy zatem zielonkawy kolor cytryny oznacza, że jest ona niedojrzała? Nie!

Niestety nasze błędne wyobrażenie i oczekiwania sprawiły, że Producenci bardzo często, chcąc sprostać oczekiwaniom konsumentów poddają cytrusy procesowi przyspieszania zmiany koloru, który nie ma nic wspólnego z naturalnym procesem dojrzewania owoców.

W przypadku odmiany Feminello Siracusano każdy okres kwitnienia i owocowania tej odmiany cytryny ma swoją nazwę i charakteryzuje się innym kolorem skórki, soczystością i kwasowością.

„Primofiore”

To cytryny zbierane od listopada do lutego. Wówczas cytryny mają zielonkawy kolor, który z czasem przechodzi w żółty. Owoce te są bardziej soczyste (30%) i kwaśne (5,5%).

”Bianchetto” lub „Maiolino”

Owoce zbierane wiosną od marca do czerwca, kiedy temperatury na Sycylii sięgają już 30 stopni. W tym czasie cytryna ma eliptyczną formę a kolor skórki przechodzi od intensywnie żółtego po blady żółty.

PRIMOF~2

”Verdello”

Latem, od lipca do września, na drzewach wiszą tylko zielone cytryny. Drzewo rodzi nieco mniejsze owoce, dużo mniej soczyste (20%) i mniej kwaśne (4,5%). Wówczas bardzo często zdarza się, że są one mylone z innym cytrusem – lime.

Verdello_2

Stopień wybarwienia skórki zależy od różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą. Im niższe temperatury i większa amplituda tym szybciej skórka przebarwia się na żółto. I odwrotnie, jeśli temperatury między dniem i nocą różnią się nieznacznie wówczas cytryna dłużej pozostaje zielona.


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:


incapagna produkt bio
Cubotto cytryna BIO 12kg
Zobacz w naszym sklepie