Liście laurowe
Categories
Kwiaty i zioła Rośliny lecznicze W SADZIE

Liście laurowe

Nie ma chyba polskiej zupy, w której nie znajdziemy liści laurowych. Ten aromatyczny dodatek pochodzi z krzewu, który we Włoszech dorasta do kilku metrów a na Sycylii osiąga wysokość nawet do 10 metrów.

Laur występuje dziko w naturze, szczególnie wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Stał się także charakterystycznym elementem  włoskich ogrodów, gdzie często prowadzony jest jako gęsty i aromatyczny żywopłot.

Alloro_elaborate

Nazwa rośliny pochodzi z języka celtyckiego lauer co oznacza “wiecznie zielony”.

Liście laurowe w mitologii Greckiej

W starożytnej Grecji krzew laurowy był czczony jako święta roślina boga Apollo. Mitologia grecka przywołuje historię Apolla, który trafiony przez strzałę Erosa bez pamięci zakochał się w nimfie Dafne. Ta jednak nie odwzajemnia jego uczuć i zwraca się o pomoc do bogów, którzy zamieniają ją w krzew laurowy. Apollo aby uczcić pamięć po swojej niedoszłej kochance mianuje krzew świętym i jak głosi mit, od tego czasu roślina ta staje się symbolem mądrości, chwały i zwycięstwa. Już podczas pierwszych Olimpiad od VIII wieku przed Chrystusem – zwycięzcy byli dekorowani wieńcem z liści laurowych. Dzisiaj liść laurowy wykorzystywany jest głównie jako przyprawa w kuchni jednak należy wiedzieć, że posiada również szerokie zastosowanie jako naturalny środek leczniczy.

Alloro-(2)

Alloro-(1)

Właściwości liści laurowych

Właściwości lecznicze zawierają zarówno liście i owoce krzewu laurowego. Liście można zbierać cały rok jednak najlepszym okresem jest przełom lipca i sierpnia, kiedy to roślina jest pełna olejków eterycznych. Owoce natomiast należy zebrać dopiero kiedy zupełnie dojrzeją na przełomie października i listopada. Liście wykorzystujemy zarówno świeże jak i suszone.

Liść laurowy, dzięki swoim właściwościom, sprawdza się jako  naturalny środek wspomagający trawienie, oczyszczanie organizmu oraz jako skuteczne antidotum na wzdęcia. Wykorzystywany jest również jako środek łagodzący bóle reumatyczne. Owoce liścia laurowego stosuje się zewnętrznie. Mają właściwości odkażające i przyspieszają gojenie ran.

Jak przygotować herbatkę z liści laurowych?

Po obfitej kolacji przygotujcie herbatkę z liścia zachowując proporcje na 1g liści 100ml wody.

Liść laurowy pomoże Wam również zrelaksować zmęczone nogi, wystarczy, że do ciepłej wody dodacie garść świeżych liści laurowych i zanurzycie w wywarze obolałe i napuchnięte stopy.

alloro_dyptyk2

alloro_dyptyk1

alooro_piedi_elaborate3

alooro_piedi_elaborate4


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:


incapagna produkt bio
Liście laurowe suszone 10g
Zobacz w naszym sklepie