Marmolada z cytryn Piritto
Categories
OD KUCHNI Przetwory SYCYLIA

Marmolada z cytryn Piritto

Przepyszna, cytrusowa marmolada z cytryn Piritto.

SKŁADNIKI:

 • 900 g cytryn Piritto, wykorzystujemy także skórkę, dlatego warto zadbać aby cytryny były ekologiczne (zamiast cytryn Piritto można użyć Cytronu)
 • pestki z cytryny (nie wyrzucamy ich!)
 • 800 g cukru
 • 400 g wody

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Umyj dokładnie cytryny pod bieżącą, gorącą wodą.
 2. Pokrój je w cienkie plasterki, a następnie na bardzo drobne kwadraciki. Nie wyrzucaj pestek, odłóż je na bok a następnie zawiń wszystkie w gazę. Aby rozdrobnić cytrynę możesz również użyć miksera siekając ją serią powtarzających się impulsów 6/7 na bardzo wolnych obrotach. Pamiętaj tylko wcześniej o wyciągnięciu pestek.
 3. Pokrojone lub zmiksowane cytryny włóż do garnka, wrzuć zawinięte w gazę pestki i zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj cały czas mieszając aż woda całkowicie wyparuje.
 4. W międzyczasie do innego garnka wlej 400g wody i wsyp cukier. Doprowadź do wrzenia i gotuj do momentu kiedy uzyskasz gęsty cukrowy syrop.
 5. Syrop przelej do garnka z cytrynami. Po raz kolejny doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 15 minut, cały czas mieszając. Pestki powinny cały czas być zanurzone w cytrynowym musie.
 6. Garnek z marmoladą odstaw najlepiej na całą noc, aby z pestek wydobyła się odpowiednia ilość pektyn odpowiedzialnych za stałą konsystencję marmolady.
 7. Następnego dnia po ponownym zagotowaniu marmolady przelej ją do słoików. Odwróć słoiki dnem do góry i pozostaw do ostygnięcia.