Categories
Samochodem SYCYLIA TURYSTYCZNIE

Noto – perła sycylijskiego baroku

Zwiedzając wschodnią część wyspy oprócz Ragusy, Modiki, maleńkiej miejscowości Scicli, na mapie Waszej podróży nie może także zabraknąć Noto – perły sycylijskiego baroku.

Miasteczko to, a ściślej jego centrum, w 2002 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Skąd taki zaszczyt?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie musimy wrócić do roku 1693, wówczas Noto zostało doszczętnie zniszczone na skutek ogromnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten region Sycylii. Kolejne stulecia to czas odbudowy miasta oraz całego regionu. To właśnie efekt prac z tamtego okresu, którym możemy delektować się po dziś dzień sprawił, że miasto zostało docenione i wpisane na listę zabytków UNESCO. Odbudowane Noto zyskało zupełnie nowy charakter, nad którym czuwali wybitni urbaniści i architekci tamtego czasu. Wzniesiono go na wzgórzu, kilkanaście kilometrów dalej od zniszczonego w czasie trzęsienia ziemi centrum (dzisiaj Noto Antica). Monumentalny, barokowy styl oraz dominujący miodowy, jasnożółty kolor skały z której wykonane są kościoły, pałace, schody i kamienice, to cechy charakterystyczne dla tej miejscowości. Spacerując po centrum odnosi się wrażenie jakby w mieście tym nigdy nie zachodziło słońce… W zależności od pory dnia efekty gry światła i cieni są niesamowite, nawet nocą (!), a to za sprawą przepięknie dobranego, nocnego oświetlenia monumentalnych budynków.

Noto_turismo-(56)

Zwiedzanie miasta

Zwiedzanie miasta rozpocząć można od krótkiego spaceru parkiem, który doprowadzi nas do Bramy Królewskiej (Porta Reale) z 1843 roku. Corso Vittorio Emanuele to główna ulica, która ciągnie się na około kilometr wzdłuż zbocza na którym osadzone jest miasto. To przy niej skupione są praktycznie wszystkie najważniejsze zabytki. Warto jednak z niej zboczyć wchodząc w mniejsze uliczki pełne kawiarni, cukierni czy winiarni… ten region Sycylii zachwyca bogactwem lokalnych specjałów i nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Noto_turismo-(43)-horz

Noto_turismo-(47)-horz

Migdały z okolic Noto i Avola

Latem na wzgórzach Noto odbywają się zbiory tutejszych słynnych odmian migdałów pizzuta d’Avola, fascionello i romana. Są one niezwykle cenionymi odmianami ze względu na swoje walory smakowe, słodkość i charakterystyczny intensywny zapach. Dogodne warunki klimatyczne tych terenów, przede wszystkim duże nasłonecznienie terenu pozwalają na ich uprawę. Drzewo migdałowca kwitnie na przełomie lutego i marca, zbiory natomiast odbywają się latem. O tej porze roku w każdym sycylijskim barze możecie kupić Latte di mandorla czyli schłodzone mleko migdałowe, które serwuje się w upalne dni jako doskonały orzeźwiający napój. Cukiernie pełne są przysmaków z dodatkiem migdałów, palce lizać…

Latte di mandorla_2(3)

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest Katedra (Cattedrale di San Nicolò ) znajdująca się przy Piazza del Munizipio. To najbardziej charakterystyczny punkt Noto z szerokimi schodami prowadzącymi do drzwi Katedry. Okazała fasada budynku z dwiema wieżami robi imponujące wrażenie szczególnie w kontekście pozostałych zabudowań miasta a raczej miasteczka, które liczy zaledwie 23 tysiące mieszkańców. Naprzeciw Katedry usytuowana jest siedziba władz miejskich, ratusz – Palazzo Ducezio z neoklasyczną kolumnadą.

Noto_turismo-(53)

Noto_turismo-(52)-horz

Równolegle do ulicy Vittorio Emmanuele ciągnie się Via Cavour z przepięknym placem Piazza dell”Immacolata, kościołem Św. Franciszka (San Franceso), klasztorem Benedyktynek oraz kościołem Św.Klary (Santa Chiara).

Piazza XVI Maggio to plac nad którym dominuje były konwent dominikański i Kościół Św. Dominika. Po drugiej stronie stoi teatr miejski, warto zajrzeć do środka… Więcej na jego temat dowiecie się tutaj: Teatr miejski

Noto

Spacerując Via Nicolaci Waszą uwagę z pewnością przykują pałace z niezwykle ciekawie i pięknie zdobionymi balkonami w iście barokowym stylu.

Zobacz katalog pięknych zdjęć z wnętrz kościołów i nie tylko… Zobacz więcej zdjęć

Festiwal kwiatów

Noto słynie także z Festy Infiorata, która odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jeśli tylko będziecie w tym czasie w okolicy warto zawitać wówczas do centrum miasta i wziąć udział w tym wydarzeniu. To niesamowicie ekspresyjny i barwny spektakl, którym mieszkańcy Noto witają wiosnę. Tony kwiatów wyścielają ulicę Nicolaci tworząc piękne, spektakularne obrazy. Co ciekawe motywy nie mogą powtarzać się. Każdego roku nawiązują więc do innej tematyki… Tego dnia miasto tętni życiem, imprezie towarzyszy oczywiście szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy, zabawy).

Zobacz krótkie relacje z tego wydarzenia:

Jak dojechać:
Zobacz tutaj

Baza do dalszych wypadów

Noto oprócz tego, że jest miejscem które absolutnie warto zobaczyć , może być także doskonałą bazą wypadową do pobliskich miejscowości. Syrakuzy, Ragusa, Modica są na wyciągnięcie ręki.