Ovale: jasna pomarańcza
Categories
Odmiany W SADZIE

Ovale: jasna pomarańcza

Ovale: jasna pomarańcza, którą możemy cieszyć się pod koniec sezonu.

Skąd pochodzi i gdzie najczęściej jest uprawiana?

Jasna pomarańcza Ovale ma długą historię, która rozpoczyna się w Brazylii. To właśnie z tego kraju konkwistadorzy Ameryki Południowej sprowadzili ją do Europy, a dokładnie do Hiszpanii, skąd dotarła ona do Kalabrii i na Sycylię.

Choć nazywana jest często Calabrese (lub Ovale Calabrese) uprawiana jest głównie na Sycylii. Tutaj znalazła optymalne warunki, które zaowocowały obfitymi plonami. Z około 1200 hektarów przeznaczonych na uprawę tej odmiany we Włoszech, ponad 1100 znajduje się na Sycylii, a tylko pozostałe 100 w Kalabrii, 20 w Basilicacie i zaledwie 3 hektary na Sardynii.

Główne cechy pomarańczy Ovale.

Pomarańcza Ovale, razem z Lane Late, należy do rodziny pomarańczy o jasnym miąższu. Jest jedną z późniejszych odmian: okres jej dojrzewania przypada na miesiące marzec (druga połowa), kwiecień, maj i czerwiec. Owoce Ovale są zazwyczaj średniej lub dużej wielkości, mają kształt owalny (stąd nazwa odmiany), lekko wydłużony na końcach lub jajowaty. Skórka, średniej grubości, mimo że pod koniec sezonu ulega zazielenieniu, jest przeważnie żółto-pomarańczowa, natomiast miąższ jest jasnopomarańczowy, dość twardy, ale jednocześnie delikatny, słodki w smaku, bezpestkowy (lub z jedną lub dwiema pestkami) i bardzo soczysty.

Ovale w kuchni.

Ta odmiana pomarańczy ze względu na swój słodki i wyraźny smak nadaje się bardzo dobrze do jedzenia w całości, w wersji solo. Duża zawartość soku sprawia, że jest również doskonałą pomarańczą na soki. Jej właściwości smakowe sprawiają, że chętnie wykorzystywana jest do przygotowywania deserów (na przykład tart, dżemów i owoców kandyzowanych).

Właściwości pomarańczy Ovale.

W przypadku pomarańczy Ovale obserwuje się znaczącą obecność kwasu cytrynowego, soli mineralnych oraz witamin A, B1, B2, C i PP. Pomarańcze Ovale są również bogate w przeciwutleniacze, takie jak polifenole i flawonoidy. Oprócz tego zawartość cukru (choć procentowo wysoka, bo odpowiada za słodki smak tych pomarańczy) jest w wartości bezwzględnej raczej niska.

OWOC:

 • owalny kształt
 • lekko wydłużony na końcach lub jajowaty
 • średniego i dużego kalibru

SKÓRKA: 

 • żółto-pomarańczowa
 • pod koniec sezonu zazielenia się
 • łatwo odchodzi od miąższu

MIĄŻSZ:

 • słodki
 • soczysty
 • niemalże pozbawiony pestek
 • dość twardy

OKRES DOJRZEWANIA I CZAS ZBIORÓW:

 • marzec – czerwiec
InCampagna pomarańcze Ovale BIO
InCampagna pomarańcza Ovale BIO

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubotto Ovale małe na SOK BIO 12,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka pomarańcze Ovale BIO 3,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubottino Ovale DUŻE BIO 4kg
Zobacz w naszym sklepie