Karmelizowany kumkwat
Categories
Dania bezglutenowe Desery OD KUCHNI Przetwory

Karmelizowany kumkwat

Kumkwaty (kant. 金橘 kam kwat – kam 'złoto’; kwat 'pomarańcza’), zwane także chińską mandarynką, są soczyste, mają kwaskowaty miąższ i można je zjadać wraz ze skórką. Podobnie jak pomarańcze, kumkwaty zawierają dużo witaminy C, ponadto są pełne manganu, wapnia i żelaza. Ze względu na swój kształt oraz twardość miąższu doskonale nadają się do karmelizacji. 

Po skarmelizowaniu mogą być używane jako słodka i pyszna przekąska lub dodatek do ciast, naleśników czy lodów. Aby uzyskać smak intensywniejszego palenia, polecamy użyć brązowego cukru. 

SKŁADNIKI:

  • Kumkwat 250g
  • Brązowy cukier 120g
  • Woda 150ml

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Dobrze umyj kumkwaty i za pomocą wykałaczki na każdym owocu zrób około 4-5 małych dziurek.
  2. Przełóż cytrusy do garnka, zalej zimną wodą i zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, gotuj kumkwaty jeszcze przez 2-3 minuty. Ugotowane owoce osusz na sitku – całą czynność powtórz co najmniej 3 razy, dzięki czemu pozbędziesz się goryczki ze skórki.
  3. Następnie wlej do garnka 150 ml wody i wsyp 120 g cukru.
  4. Gdy woda z cukrem się zagotuje, wrzuć do niej kumkwaty. Gotuj przez 10-15 minut często mieszając łyżką. Wylej na talerz kroplę karmelu, po ostygnięciu powinien zgęstnieć. Jeśli będzie zbyt płynny, kontynuuj gotowanie jeszcze przez kilka minut.
  5. Gdy karmelizowane kumkwaty będą gotowe, przełóż je do wysterylizowanych słoików i zalej wytworzonym karmelem. Szczelnie zakręcić słoiki, odwrócić do góry nogami i przykryj kuchenną ściereczką. Pozostaw je na kilka godzin do ostygnięcia.
  6. Gdy karmelizowane kumkwaty już wystygną w słoikach powstanie próżnia. Tak zakonserwowane owoce możesz przechowywać przez ponad miesiąc.  

Smacznego!

Brakuje Ci lata w środku zimy? Wypróbuj przepis na marmoladę z kumkwatów. To prawdziwa dawka słonecznej energii zamknięta w małym słoiczku.


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Kumkwat - chińska mandarynka BIO 250g
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubottino kumkwat BIO 3kg
Zobacz w naszym sklepie