Sycylijski street food: cazzilli z Palermo
Categories
Drugie dania OD KUCHNI Podróże kulinarne

Sycylijski street food: cazzilli z Palermo

Zwane również crocchè, reprezentują klasykę sycylijskiego street foodu, a ich nazwa pochodzi od typowego wydłużonego kształtu.

Obok panelle i scacci to kolejne danie, które trzeba spróbować odwiedzając największą wyspę Morza Śródziemnego. Wszystkim tym, którzy aktualnie nie planują zagraniczych wojaży, proponujemy zrobić je samemu w domu. Nie jest to trudne, a sycylijskie ziemniaczane krokiety są po prostu bardzo smaczne. Do ich wykonania należy użyć mącznych ziemniaków, które gotuje się i tłucze lub przeciera przez sito, aż do uzyskania gęstego purée. Z niego formuje się owalne krokiety, o wydłużonym kształcie, które następnie się smaży. 

SKŁADNIKI:

*dla 25/30 sztuk cazzilli

  • Ziemniaki (mączne) 1 kg
  • Pietruszka 1 kępka
  • Sól oraz czarny pieprz do smaku
  • Oliwa z oliwek extra virgine

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Ziemniaki umyj, i ugotuj w osolonej wodzie (w całości wraz ze skórką). Po ugotowaniu odcedź je i zostaw do całkowitego wystygnięcia (możesz je również ugotować dzień wcześniej).
  2. Obierz ziemniaki i przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce, uzyskując jednolitą masę bez grudek.
  3. Do purée dodaj sól, pieprz i posiekaną natkę pietruszki (opcjonalnie możesz użyć mięty). Wymieszaj. Masa nie powinna być zbyt płynna.
  4. Nasmaruj dłonie oliwą z oliwek aby masa nie przyklejała się, następnie weź jej niewielką ilość i formuj cazzilli wielkości kciuka. Odkładaj je kolejno na wyłożonym papierem do pieczenia talerzu.
  5. Smaż cazzilli w oliwie, w temperaturze około 175-180°C. Na początek wykonaj test z jednego cazzilli: jeśli się otworzy lub wchłonie zbyt dużo oliwy – przez co będzie miękkie w środku – zmień konsytencję masy. Wystarczy, że dodasz do niej 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej. *Nie ma tego w oryginalnym przepisie, bowiem, Sycylijczycy używają określonego rodzaju ziemniaków, które nie wymagają dodatku mąki. Są to stare ziemniaki, żółtawe, o ciemnej skórce lub czerwone. Mają bardziej spójny miąższ, który powoduje, że cazzilli zachowuje zwartość konsystencji podczas smażenia.
  6. Usmażone cazzilli posypane solą grubozirnistą zjadaj od razu.

Smacznego!