Syrakuzy – miasto Archimedesa
Categories
Samochodem SYCYLIA TURYSTYCZNIE

Syrakuzy – miasto Archimedesa

To jedno z tych miejsc na mapie Sycylii, gdzie czuje się niesamowity powiew historii… historii chociaż tak bardzo odległej, to jednak wciąż żywej...

Ojczyzna Archimedesa, jednego z najwybitniejszych filozofów przyrody i matematyków wszech czasów. „Eureka!”, to jego słynne powiedzenie, które wykrzykiwał biegając nago po ulicach zaraz po tym, jak wchodząc do wanny pełnej wody sformułował prawo wyporu, nazwane potem jego imieniem.  To dzięki skonstruowanym przez niego maszynom wojennym (wyrzutnie, katapulty, wciągarki linowe…) w trakcie II wojny punickiej mieszkańcom Syrakuz udało się przedłużyć oblężenie miasta aż o 2 lata. Niestety ostatecznie wojska rzymskie zdobyły Syrakuzy, a Archimedes poległ z rąk rzymskiego legionisty.

Syrakuzy to jedno z głównych centrów handlowych świata starożytnego. Miasto, które zdecydowanie dominowało nad wschodnią częścią wyspy. Po dzień dzisiejszy zachowało się bardzo wiele zabytków z tamtego okresu. Prawdziwa perełka dla wszystkich miłośników historii. Ale to niejedyny atut tego miasta… oprócz licznych zabytków potrafi zachwycić także pięknem przyrody!

Siracusa1_1024x700

Siracusa_turismo (59)

Zwiedzanie rozpoczniemy od północnej części miasta, od Parku Archeologicznego – Parco Archeologico della Neapolis – Godziny otwarcia i ceny > zobacz

1) Teatr grecki – Teatro greco – od połowy maja praktycznie do końca czerwca w teatrze wystawiane są antyczne sztuki – doskonałe przedsięwzięcie. Program na najbliższy sezon > zobacz
2) Ucho Dionizjusza – Orecchio di Dionisio
3) Nekropolia Grotticelli i grota nazwana grobem Archimedesa – Necropoli Grotticelle e Tomba di Archimede
4) Latomia del Paradiso
5) Pozostałości ołtarza Hierona II – Ara di Ierone II
6) Amfiteatr rzymski – Amfiteatro Romano

Udając się w głąb miasta w kierunku południowo- wschodnim zobaczyć można:

7) Ruiny bazyliki i katakumby św. Jana – Catacombe di San Giovanni
8) Muzeum Archeologiczne – Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi
9) Muzeum Papirusu – Museo del Papiro
10) Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej – Santuario Madonna delle Lacrime – to kościół z wieżą w postaci stożka wysokiego na 74 m. W wewnątrz sanktuarium znajduje się cudowny obraz, z którego 29 sierpnia 1953 roku popłynęły łzy.
11) Latomia dei Cappuccini

Pobierz turystyczną mapę w PDF do druku: Siracusa mapa

syrakuzy_beataRozalska
Amfiteatro Romano

1024x700Capuccini
La Chiesa dei Frati Cappuccini

Ortigia - historyczne centrum Syrakuz… Città Vecchia

Maleńka wyspa oddzielona od miasta wąskim kanałem… tak jak całe miasto, to miejsce z bardzo bogatą historią, niemal na każdym kroku zza zakrętów wąskich uliczek wyłania się obiekt, przy którym warto zatrzymać się na dłuższą chwilę.

  1. Piazza del Duomo i Katedra
  2. Ruiny świątyni Apolla z VII w. p.n.e.
  3. Źródło Aretusy
  4. Castello Maniace
  5. Fontanna Archimedesa
  6. Porto Grande

Spośród wielu atrakcji tej części miasta,  polecam także Waszej uwadze wizytę na targu – Mercato di Ortigia – wszystkie kolory świata, pomieszane z ekspresyjnymi charakterami lokalnych sprzedawców to mieszanka, która na długo pozostanie w Waszej pamięci. No i można pokosztować lokalnych przysmaków! Warto!

Siracusa_elaborate (2)
Katedra Duomo

Siracusa2_1024x700

Siracusa3_1024x700
Piazza del Duomo

Siracusa_elaborate (3)

Po intensywnym zwiedzaniu w mieście znajdziecie parę miejsc, gdzie można także poplażować.

Siracusa_turismo_mare (76)

Ps. Dla wszystkich miłośników morza i „skarbów” z nim związanych polecamy Waszej uwadze zupełnie niesamowite miejsce w pobliżu Syrakuz – rezerwat Plemmirio.