Taormina – czy warto?
Categories
Samochodem SYCYLIA TURYSTYCZNIE

Taormina – czy warto?


Czy rzeczywiście warto zobaczyć najbardziej rozsławione miejsce na Sycylii?

Wiele osób tak jak i ja bardzo sceptycznie nastawiona jest do miejsc, gdzie w trakcie zwiedzania ma się wrażenie, że to nie Ty wybierasz ścieżkę spaceru, tylko wybiera ją tłum który jest wokół. Dlatego Taormina jak najbardziej warta jest zobaczenia, ale zdecydowanie poza sezonem. Wówczas miasto staje się kameralne i dzięki temu jeszcze bardziej klimatyczne …

Taormina_turismo_elaborate (7)

Taormina_turismo_elaborate (2)

Taormina_turismo_elaborate (8)

Taormina_turismo_elaborate (11)

Taormina_turismo_elaborate (1)

Miasteczko to cieszy się niebywałą popularnością wśród turystów i w zasadzie jest ona uzasadniona. Wąskie uliczki odchodzące od głównego deptaka Corso Umberto potrafią naprawdę zachwycić. Cała miejscowość położona jest na zboczu góry, już z samego jej centrum można cieszyć się doprawdy pięknymi widokami. To, co zdecydowanie warto zaplanować w trakcie zwiedzania to spacer na szczyt Monte Tauro do zamku położonego na szczycie skały a także wizytę w usytuowanym nieco niżej Sanktuarium Matki Boskiej na Skale – Santuario Madonna della Rocca.

Wyjście na szczyt z samego centrum zajmie zaledwie godzinę, może półtora zależy od tempa marszu a widoki, które rozciągają się z tego miejsca zdecydowanie wynagrodzą wysiłek. Z jednej strony zobaczycie widok na Castelmolę, maleńką, urokliwą miejscowość położoną na szczycie skały, imponujący widok na Etnę, której zbocza zanurzają się w morzu, oraz widok na miasto i zatokę Golfo di Naxos. Z drugiej strony szczytu rozciąga się natomiast widok na ląd, na wybrzeże Kalabrii…

Taormina_turismo_elaborate (3)

Taormina_turismo_elaborate (9)

Taormina_turismo_elaborate (10)

Taormina_turismo_elaborate (4)

Taormina_turismo_elaborate (5)

Taormina_turismo_elaborate (6)

Wracając do miasta, oprócz spontanicznych spacerów krętymi uliczkami warto oczywiście zobaczyć miejsce dzięki któremu Taormina zyskała taką sławę – Teatro Greco. Miejsce to bez wątpienia jest dowodem bogatej historii Taorminy. Przez lata przyciągał artystów, pisarzy… nierzadko był inspiracją wielu dzieł.

Dzięki architekturze Amfiteatru i doskonałej akustyce po dziś dzień w miejscu tym odbywają się liczne spektakle, koncerty i festiwale. Najbardziej znanym wydarzeniem jest Taormina FilmFest, festiwal muzyki filmowej odbywający się latem.

Taormina w Google Maps:


Informacje praktyczne:

Koszt biletu do Amfiteatru w pełni sezonu to 10 Euro.

Transport:

* Samochód:
Przez Taorminę przebiega autostrada łącząca Messynę – Katanię i Syrakuzy. Aby wjechać do miasta trzeba zjechać na węźle Taormina lub Giardini Naxos. Samochód najlepiej zostawić na jednym z niżej położonych parkingów i podejść parę kroków do miasta. Nie ma co piąć się do ostatniego momentu samochodem, parkingi tuż przy bramie do miasta są praktycznie zawsze pełne. Koszt parkingu to ok. 3 euro za 2h.

* Pociąg:
Połączenie pociągiem jest także wygodne. Co najmniej kilka razy dziennie na stacji Taormina-Giardini zatrzymują się pociągi jadące od strony Messyny jak i od strony Katanii.
Tutaj znajdziecie rozkład pociągów.

I tak np. pociąg z Katanii do Taorminy jadący ok. 45 minut kosztuje 4,30 euro (oczywiście wersja Regionale).
Pamiętajcie, że stacja kolejowa w Taorminie usytuowana jest nisko, na poziomie plaży i morza co wiążę się także z małym spacerem do centrum. Ułatwieniem może być kolejka linowa prowadząca z plaży do centrum. Czas podróży taką kolejką to ok. 5 minut. Koszt ok.3,5 euro.

Noclegi w tym miasteczku uchodzą za najdroższe na wyspie.

Czekamy na Wasze opinie…