Valencia: jasna pomarańcza
Categories
Odmiany W SADZIE

Valencia: jasna pomarańcza

Valencia, jasna pomarańcza na zakończenie sezonu.

Wśród pomarańczy o jasnym miąższu Valencia jest z pewnością jedną z najbardziej cenionych odmian, zarówno przez konsumentów, jak i producentów, ze względu na jej dużą wszechstronność, dobre dostosowanie do bardzo różnych warunków klimatycznych i wytrzymałość na niskie temperatury. Jest późną odmianą: zbiera się ją od kwietnia do połowy czerwca. Valencia kończy sezon cytrusowy w Europie. 

Charakterystyka.

Pomarańcze Valencia mają kształt kulisty lub lekko eliptyczny i są średniej wielkości. Na zewnątrz skórka jest średniej grubości i ma jasnopomarańczowy kolor, natomiast miąższ jest żółty lub żółtopomarańczowy i zawiera dużo soku. Jest to odmiana bezpestkowa lub prawie bezpestkowa. Na smak duży wpływ ma dość wysoki poziom kwasowości i dość duża zawartość cukru.

Wśród odmian pomarańczy Valencia wyróżnia się również kilka pododmian:

 • Valencia Delta: odmiana ta pochodzi prawdopodobnie z Portugalii i charakteryzuje się dużymi rozmiarami owoców, które mają okrągły kształt, dużą trwałością na drzewie oraz silną zdolnością adaptacyjną do wszystkich klimatów, zwłaszcza tych, w których poza okresem zimowym istnieje duże ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Zawartość soku w pomarańczach Valencia Delta wynosi zwykle znacznie ponad 50%, a w obrębie miąższu można znaleźć od jednego do czterech nasion. Jest to późna odmiana, ponieważ zbiory odbywają się między drugą połową marca a pierwszą połową czerwca.
 • Valencia Midknight: pochodzenie tej odmiany nie jest znane, choć pierwszy okaz znaleziono w RPA w latach 20. XX wieku. Charakteryzuje się dość wysoką zawartością soku (do około 55%) i obecnością niewielu pestek (najwyżej jednej). Dojrzewa wcześniej niż pomarańcze Valencia (około 2-3 tygodnie wcześniej), a jej skórka jest bardzo cienka, do tego stopnia, że niełatwo ją obrać.
 • Valencia Campbell Nucellare: o kulistym kształcie i średniej wielkości (waga od 150 do 200 gramów), pomarańcza ta ma delikatną (ale nieco grubszą niż odmiana Midknight) i pomarańczową skórkę, podczas gdy miąższ jest jasny, żółty lub pomarańczowy, bogaty w sok i ma niewiele pestek.

Valencia w kuchni.

Ta pomarańcza idealnie nadaje się na soki oraz do jedzenia solo. Ze względu na swoją chrupkość dodaje się ją często do sałatek, zarówno na słono, jak i na słodko. Skórka tej odmiany ma najmniej goryczy, dlatego chętnie wykorzystywana jest do robienia skórki kandyzowanej czy pomarańczowych marmolad. 

OWOC:

 • kulisty lub lekko epileptyczny kształt
 • spłaszczony na biegunach
 • średniego kalibru

SKÓRKA: 

 • jasno-pomarańczowa
 • średniej grubości

MIĄŻSZ:

 • soczysty
 • bezpestkowy lub prawie bezpestkowy
 • słodki w smaku
 • chrupiący

OKRES DOJRZEWANIA I CZAS ZBIORÓW:

 • kwiecień – czerwiec

Jesteś miłośnikiem jasnych pomarańczy? Dowiedz się więcej o odmianie Lane Late.

InCampagna pomarańcze Valencia BIO
InCampagna pomarańcze Valencia BIO

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Siatka pomarańcze Valencia BIO 3,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubotto Valencia na sok BIO 12kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubotto pomarańcze Valencia BIO 11,5kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubetto pomarańcze Valencia BIO 6kg
Zobacz w naszym sklepie