Winnice Murgo w Santa Venerina
Categories
OD KUCHNI Podróże kulinarne Samochodem SYCYLIA

Winnice Murgo w Santa Venerina

Październik przed nami... Na zboczach Etny rozpoczął się sezon na …. winobranie!

 

Urodzajne zbocza Etny

Te tereny to niezwykle urodzajny zakątek Sycylii, którą mieszkańcy wyspy nauczyli się wykorzystywać i doceniać. W lokalnym dialekcie wulkan Etna nazywany jest iddu co znaczy dosłownie „on”. Takie osobiste traktowanie „góry-wulkanu” bez wątpienia świadczy o tym, że mieszkańcy wyspy zdają sobie sprawę ile od „niego” zależy. Nie zapominajmy, to czynny wulkan, który cały czas daje o sobie znać.

 

Winnice MURGO

Na wzgórzach wulkanu uprawiane są między innymi cytrusy, oliwki, awokado, pistacje i … winogrona. Uprawa winorośli na tych terenach cieszy się dużym powodzeniem.

Jeżeli wybieracie się na Sycylię i szukacie winnicy, gdzie można skosztować lokalnych win – koniecznie musicie odwiedzić gospodarstwo Tenuta San Michele w miejscowości Santa Venerina – które słynie z doskonałych win musujących.

 
SantaVenerina_Murgo_vino_degustazione (57)

 

Gospodarstwo Tenuta San Michele - Santa Venerina

W latach 80-tych właściciel rozległych terenów na wzgórzach wulkanu Emanuele Scammacca del Murgo postanowił przekształcić dawne posiadłości rodziny w nowoczesne gospodarstwa rolne zajmujące się głównie uprawą winorośli. Dzięki zaangażowaniu trzech synów Michele, Pietro i Matteo przedsięwzięcie osiągnęło niebywały sukces. Obecnie winnice rozciągają się na powierzchni ok. 30 hektarów i poświęcone są głównie produkcji wina Etna DOC. Przez ostatnie lata swojej działalności właściciele wiele uwagi poświęcili na udoskonalanie produkcji wysokiej jakości wina. Na terenie gospodarstwa znajdują się podziemne piwnice, gdzie odbywa się cały proces produkcji wina. Dzięki otwartości gospodarzy, po wcześniejszym umówieniu wizyty można zobaczyć i dokładnie prześledzić cały proces produkcji win.
 

SantaVenerina_Murgo_vino_degustazione (46)

SantaVenerina_Murgo_vino_degustazione (55)

1024x760spumante(2)

Zobaczcie już teraz jak wygląda butelkowanie wina:

Degustacja win

Po wizycie w podziemiach winnicy nie może zabraknąć miejsca na degustacje.
Jak mówią sami gospodarze głównym założeniem ich działalności jest otrzymywanie wysokiej jakości win, ściśle związanych z terroir ( terroir z języka francuskiego to splot określonych warunków geologicznych i klimatycznych, w których wytwarzane jest wino i dzięki którym ma ono ściśle określony i niepowtarzalny charakter).

Murgo swoją produkcję bazuje na winach Etna DOC jednak w ofercie znajdziecie również, wina lekkie i młode (Lapilli i Arbiato) wychodzące naprzeciw współczesnym miłośnikom wina, wina z gamy Tenuta San Michele – czyli win z najlepszych roczników oraz klasyczne spumanti – wina musujące – które rozsławiły markę Murgo.

 
1024x760 (2)

1024x760 de (2)

SantaVenerina

 
Gospodarstwo Tenuta San Michele to także doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Między hektarami winnej latorośli znajduje się tu także agroturystyka z doskonałą restauracją serwującą głównie lokalne dania. Nawet jeśli mielibyście zawitać w gospodarstwie na krótką chwilę to warto zaplanować tutaj czas na posiłek…

Więcej informacji:
Gospodarstwo Tenuta San Michele
Winnice Murgo

Zobaczcie także piękne zdjęcia z okolicy oraz ze zbiorów winogron.

Jak dotrzeć do gospodarstwa Tenuta San Michele?


Tenuta San Michele w Google Maps: