Etna latem – wyprawa na księżyc…
Categories
Na piechotę SYCYLIA TURYSTYCZNIE

Etna latem – wyprawa na księżyc…

Jak w relatywnie prosty sposób dostać się na księżyc? 🙂

Wyjście na Etnę budzi wiele emocji. To przecież największy wulkan w Europie i jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świece. Jego aktualna wysokość to 3329 m n.p.m. jednak na wskutek ciągłych wybuchów ulega ona zmianom – wulkan cały czas rośnie. Etna posiada aż cztery centralne, aktywne kratery na wierzchołku oraz ponad 270 bocznych. Aktywność wulkanu daje o sobie znać niemal każdego roku. Jeden z najsilniejszych i najbardziej tragicznych wybuchów miał miejsce 11 marca 1669 roku kiedy to zniszczeniu uległo ponad 40 miejscowości ( w tym Katania). Mimo ciągłej aktywności wulkanu i związanego z tym niebezpieczeństwa na jego dolnych zboczach mieszka wiele ludzi. Trzeba pamiętać o tym, że stoki wulkanu są niezwykle urodzajne, dlatego region, najbliżej Etny to pola uprawne, sady i winnice. Tutejsza ludność odnosi się do Etny z wielkim szacunkiem, zdając sobie sprawę jak wiele od niej zależy…

Przez ok. 7 miesięcy w roku szczyty Etny pokrywa śnieg. Wówczas można uprawiać na niej narciarstwo zjazdowe. Stoki zaopatrzone są w liczne wyciągi. Latem natomiast jest to świetna trasa trekingowa. W zasadzie zastanawiam się czy to dobre określenie – trasa trekingowa. Bardziej trafne wydaje się być określenie – trasa księżycowa. Krajobraz, który towarzyszy wejściu na Etnę, jest zupełnie jak nie z tej ziemi. W najwyższych partiach wulkanu roślinność jest bardzo uboga, praktycznie w ogóle jej nie ma, wokoło tylko szary, wszechobecny pył wulkaniczny.

Wbrew pozorom i mimo ciągle towarzyszącej świadomości, że to przecież aktywny wulkan, zdobycie Etny jest jak najbardziej możliwe i wcale nie takie trudne. Sposobów na zdobycie góry jest klika (1-wszy etap – kolejka linowa, 2-gi – busy terenowe, 3-ci – na piechotę). Kolejka i wyjazd terenowym busem wiąże się z dodatkowymi kosztami ok. 45 Euro od osoby + ok. 40 Euro – koszt przewodnika na szczyt wulkanu.

etna01

etna04

Dysponując samochodem dojechać można do parkingu Rifugio Sapienza (1910 m n.p.m), przy którym kończy się ogólnodostępna droga na południowe zbocza Etny. ( Do tego miejsca dojechać można także autobusem z miejscowości Nicolosi lub bezpośrednio z Katanii). Od tego miejsca wspinaczka (bez korzystania z busa czy kolejki linowej) trwa ok 4-5 h (wszystko zależy oczywiście od pogody i tempa marszu). Różnica wysokości do pokonania to ok. 1026 m. Widoki ze zboczy Etny, nie mówiąc już o spektakularnych widokach na szczycie wulkanu, zapierają dech w piersiach, dookoła krajobraz księżycowy, w butach pełno wulkanicznego pyłu, spieczone nosy a na koniec niesamowita satysfakcja i ulga, że Etna została zdobyta.

etna08

etna07

etna06

etna05

Etna wulkan

Etna wulkan

Powodzenia w zdobywaniu!