Klementynka pospolita
Categories
Odmiany W SADZIE

Klementynka pospolita

Czy klementynka i mandarynka to to samo? Czym charakteryzuje się klementynka pospolita?

Pochodzenie

Klementynka lub Citrus clementina to odmiana będąca hybrydą mandarynki i gorzkiej pomarańczy. Według niektórych źródeł pochodzenie klementynki jest przypadkowe, a pierwszy owoc został odkryty przez opata Clémenta Rodiera (po którym otrzymał swoją nazwę) w ogrodzie przyklasztornego sierocińca w Misserghin w Algierii. Inni twierdzą, że klementynka jest znacznie starsza i pochodzi z Chin lub Japonii, a algierski kleryk był pierwszym, który zaczął jej uprawę w basenie Morza Śródziemnego.

Pomarańcza, mandarynka i klementynka: różnice i podobieństwa

Główne różnice widoczne są w kolorze miąższu, który w przypadku klementynki jest zdecydowanie bardziej pomarańczowy; oraz w kształcie, który nie jest spłaszczony jak w przypadku mandarynek, lecz okrągły. Podobnie jak mandarynka, klementynka bardzo łatwo obiera się ze skórki i dzieli na kawałki. Miąższ klementynki jest prawie całkowicie pozbawiony nasion, w mandarynkach natomiast jest ich znacznie więcej. Klementynki są bardzo aromatyczne i słodkie. Ich smak o doskonałej równowadze między kwaśnym i słodkim, jest bardzo podobny do pomarańczy.

Klementynka w kuchni

Ze względu na swój aromat klementynki wyśmienicie smakują jedzone na surowo. Powszechnie wykorzystuje się je również do przygotowania syropów, soków, dżemów, a także w wielu przepisach cukierniczych na ciasta i tarty lub do produkcji sorbetów lodowych i galaretek.

Właściwości

Klementynki są bogate w witaminę C, przydatną we wzmacnianiu układu odpornościowego przed sezonowymi przeziębieniami, jako środek pomocniczy w profilaktyce chorób układu krążenia oraz w procesie odtruwania organizmu z nagromadzonych z czasem szkodliwych substancji.

Ponadto zawierają witaminę A – i jej pochodną retinol – która ma kluczowe znaczenie dla naszego wzroku, ponieważ wraz z karotenoidami jest jednym ze składników rodopsyny, substancji na siatkówce, która zapewnia oku wrażliwość na światło. Witamina A odgrywa również istotną rolę w procesie wzmacniania kości i zębów.

OWOC:

  • mały
  • kulisty

SKÓRKA:

  • łatwa do usunięcia
  • POMARAŃCZOWO – ZIELONA, z czasem i z coraz niższą temperaturą powietrza nabiera intensywnego, pomarańczowego koloru

MIĄŻSZ:

  • soczysty
  • zachowuje idealną równowagę pomiędzy słodkim i kwaśnym

CHARAKTERYSTYKA:

  • z nielicznymi jasnymi nasionami o spiczastym kształcie

Inną mniej znaną hybrydą, która powstała z połączenia pomarańczy i mandarynki jest Satsuma Miyagawa. O tym cytrusie przeczytasz więcej tutaj.

InCampagna Klementynka BIO
InCampagna Klementynka BIO

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubetto Klementynki BIO 6kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubotto Klementynki BIO 12kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Cubottino Klementynki BIO 3kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka Klementynki BIO 2kg
Zobacz w naszym sklepie