Katania z dziećmi pod znakiem wody!
Categories
Na piechotę Poradnik TURYSTYCZNIE Z dziećmi

Katania z dziećmi pod znakiem wody!

Katania z dziećmi: dzieci – dzieciom!

Jesteśmy rodzicami, którzy odwiedzają nowe miejsca ze swoimi dziećmi. Z doświadczenia wiemy, że podczas zwiedzania miasta z dziećmi ważne jest, aby wybrane punkty na mapie były bliskie ich zainteresowaniom.

Aby podpowiedzieć Wam, co zobaczyć w Katanii z dziećmi, o zdanie zapytaliśmy nasze dzieci! Co poleciłyby w Katanii przyjacielowi odwiedzającemu miasto?
W rezultacie powstała trasa turystyczna dla maluchów pod znakiem wody!

  • Pierwszy przystanek: FONTANNA SŁONIA na Piazza Duomo, która jest symbolem miasta

Z fontanną słonia związana jest fascynującą legenda o Heliodorusie. Według niej w VIII wieku w Katanii żył Heliodorus, mag który miał aspiracje aby zostać biskupem miasta. Jego niezwykłe moce pozwoliły mu przelecieć z Konstantynopola do Katanii na grzbiecie słonia – Liotru, którego przedstawia fontanna. Podobno słonia do życia powołał sam czarnoksiężnik, najpierw lepiąc go z lawy wulkanicznej pochodzącej z Etny, a potem, przy pomocy magicznych zaklęć, przemieniając go w żywe stworzenie, z tą jednak różnicą, że słoń Heliodorusa potrafił latać.

Jak głosi legenda Heliodorus przemieniał zwykłe kamienie w drogocenne klejnoty, które wymieniał później na inne dobra. Niestety fałszywe klejnoty, jak tylko trafiały w ręce biednych kupców, na powrót zamieniały się w szare kamyki. Według legendy Czarnoksiężnik został spalony na stosie. Tak miasto wyzwoliło się spod wpływów złych mocy.

  • Marmurowa fontanna zwana „fontana dell’acqua o linzolu” (Piazza Duomo)

Na Piazza Duomo znajduje się również inna atrakcja dla dzieci: marmurowa fontanna zwana „fontana dell’acqua o linzolu”. Zabawna nazwa, która rozśmiesza dzieci, a która w dialekcie oznacza „prześcieradło wody” ze względu na efekt wody spadającej z fontanny jak rozciągnięte prześcieradło. Jest to woda z rzeki Amenano, która przepływa pod miastem i wyłania się z ziemi w kilku miejscach takich jak to.

  • Płynąca rzeka Amenano w mieście!

Z Piazza Duomo, omijając znany targ rybny na Piazza Pardo, można kontynuować trasę docierając do Piazza Currò, gdzie znajdują się nie tylko Terme dell’Indirizzo, ale także miejsce, w którym można zobaczyć płynącą rzekę Amenano. Po erupcji Etny w 1669 roku, rzeka Amenano zmuszona była zmienić swój bieg.

Aby ją zobaczyć, należy zejść do podziemnego pomieszczenia wewnątrz schroniska młodzieżowego (Ostello della Gioventù), które znajduje się naprzeciwko łaźni. Prawdziwa przygoda dla małych turystów!

  • Zamek Ursino (Castello Ursino)

Idąc dalej w kierunku Piazza Federico II di Svevia, dotrzemy do pięknego zamku Ursino. Ten duży budynek niegdyś znajdował się bezpośrednio nad brzegiem Morza Jońskiego. Z biegiem lat wskutek erupcji Etny i trzęsień ziemi jego położenie przesunęło się o ok. kilometr w głąb lądu.

Wyobrażając sobie, że z tego miejsca można było dostrzec wrogie galeony zbliżające się do miasta, jest naprawdę fascynujące!

  • Teatr grecko-rzymski (Teatro Greco Romano)

Niedaleko zamku przy Via Vittorio Emanuele, znajduje się teatr g recko-rzymski, kolejne miejsce, w którym rzeka Amenano wypływa na powierzchnię.

Tutaj woda wypełnia przestrzeń dawnej sceny, na której niegdyś występowali aktorzy. Długi chodnik-most wybudowany nad taflą wody, daje wrażenie, jakby się po niej chodziło!

Gdzie pojechać z dziećmi na plaże? Przeczytaj nasz wpis o plażach na południowo-wschodnim wybrzeżu Sycylii.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będzie nam miło poznać Waszą opinię w komentarzach poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznamy.