Park Neapolis i Festiwal Teatru Klasycznego w Syrakuzach
Categories
TURYSTYCZNIE

Park Neapolis i Festiwal Teatru Klasycznego w Syrakuzach

*ostatnia aktualizacja 13.06.2023

Park Archeologiczny Neapolis w Syrakuzach i niezwykły Festiwal Teatru Klasycznego.

 1. Informacje praktyczne.
  • jak dotrzeć do parku?
  • gdzie zaparkować?
  • ceny biletów
  • czas zwiedzania
 2. Park Archeologiczny Neapolis
  • anfiteatro romano
  • area di Ierone II
  • le latomie
  • teatro greco
 3. Festiwal Teatru Klasycznego

Syrakuzy, kiedyś najpotężniejsze miasto na Sycylii. Założone przez przybyszów z Koryntu, osiągnęło status największego miasta antycznej Wielkiej Grecji. Zwiedzanie Syrakuz warto zacząć od parku archeologicznego Neapolis, gdzie znajduje się kilka najważniejszych zabytków miasta. Tutaj również co roku odbywa się jeden z najważniejszych festiwali teatru greckiego, który przyciąga miłośników antycznych tragedii i komedii z całego świata!

 1. INFORMACJE PRAKTYCZNE

a. Jak dotrzeć do parku?

Z dworca kolejowego w Syrakuzach do Parku Archeologicznego dotrzeć można:

 • na pieszo: około 17 minut (1,4 km)
 • autobusami miejskimi SAIS

Z pętli autobusowej obok dworca kolejowego (Via Rubino) do Parku Archeologicznego można dotrzeć autobusami miejskimi SAIS (aplikacja SAIS umożliwia znalezienie najlepszego połączenia i zakup biletów on line, przez aplikację). Do Parku docierają wszystkie autobusy kursujące wzdłuż Corso Gelone (najbliższy przystanek znajduje się 4 minuti pieszo od kasy biletowej). Rozkład jazdy linii autobusowych znajdziesz tutaj.

Cena biletu:

 • jednoprzejazdowy 1,20 euro
 • 90 minutowy 1,50 euro
 • tygodniowy 10, 00 euro

b. Gdzie zaparkować?

Bezpłatny parking najbliżej głównej bramy znajduje się na Viale Augusto, naprzeciwko boiska lekkoatletycznego „Pippo Di Natale”. Zwykle można tam znaleźć wolne miejsca, z wyjątkiem godzin porannych w najbardziej ruchliwych miesiącach (od maja do września). Wzdłuż pobliskiej Via Ettore Romagnoli, która biegnie wzdłuż ogrodzenia parku Neapolis, znajdują się miejsca parkingowe oznaczone niebieskimi liniami, które wymagają zakupu biletu czasowego. Bilet można kupić w automatach lub alternatywnie za pomocą aplikacji Easy Park. Do Parku można dostać się również przez tylną bramę na Via Giuseppe Agnello. Tutaj znajduje się kilka miejsc wzdłuż drogi i prywatny parking strzeżony Paradise, który jest doskonałym rozwiązaniem dla osób podróżujących z bagażem.

c. Ceny biletów

BEZPŁATNY WSTĘP: w pierwszą niedzielę miesiąca. Bilety wydawane są wyłącznie na miejscu, w kasach biletowych. Wstęp bezpłatny również 4 listopada.

d. Czas zwiedzania.

– KRÓTKA TRASA: około 45 minut
– TRASA ŚREDNIA: około 60 minut
– NAJDŁUŻSZA TRASA: około 90 minut

e. Godziny otwarcia *w miesiącach letnich: czerwiec, lipiec, sierpień.

Aktualne godziny otwarcia, informacje o skróconych godzinach otwarcia można sprawdzić na stronie Parku. Tutaj można również zakupić bilety online. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

2. PARK ARCHEOLOGICZNY NEAPOLIS

Park Archeologiczny Neapolis, to 35-hektarowy obszar w sercu współczesnych Syrakuz, gdzie znajdują się najważniejsze starożytne zabytki regionu.

Dzisiejszy układ Parku nawiązuje do pomysłu tyrana Dionizjusza I, który w 405 r. p.n.e. chciał przekształcić dzielnicę Neapolis w monumentalny obszar, zdolny pomieścić najważniejsze pozostałości architektury starożytnego miasta.

a. Anfiteatro Romano

Ma kształt elipsy, jest sporych rozmiarów (140m x 90m) i jest całkowicie wydrążony w skale, z wyjątkiem południowej strony. Niestety w XVI wieku Hiszpanie rozebrali częściowo teatr wykorzystując jego fragmenty do budowy wałów obronnych wyspy Ortigia. Wpłynęło to znacząco na jego obecny wygląd.

b. Ara di Ierone II

Wewnątrz Parku Archeologicznego Neapolis, na zachód od rzymskiego amfiteatru, znajduje się ołtarz Hierona II (III w. p.n.e.), poświęcony Jowiszowi Wyzwolicielowi (Zeusowi Eleutheriosowi), na którego cześć obchodzono święto Eleutherii. Podczas Eleutherii składano w ofierze Zeusowi 450 byków jednocześnie.

Ołtarz ten to okazały pomnik z dwoma wejściami, od południa i północy. Z całej konstrukcji zachowała się tylko podstawa, a to ponownie z winy Hiszpanów, którzy w XVI wieku zniszczyli znaczącą część strożytych pozostałości na terenie Syrakuz.

c. Le latomie

Tak w starożytności nazywano kamieniołomy, gdzie na ciężkie roboty skazywani byli pospolici przestępcy, jeńcy wojenni i przeciwnicy polityczni. W Syrakuzach przetrzymywano w nich ateńskich żołnierzy po wyprawie sycylijskiej w 413 p.n.e. Z czasem miejsca te przekształcały się w wydrążone we wzgórzach jaskinie.

Latomia del Paradiso (wł. raj) to najbardziej znana część Parku Archeologicznego Neapolis. Stąd można dostać się do Ucha Dionizosa, jaskini wykutej w wapieniu, otoczonej bujną roślinnością. Ma ona wysokość około 23 metrów i szerokość od 5 do 11 metrów. Jaskinia przyciąga zwiedzających swoim szczególnym kształtem, niejasno przypominającym pawilon ucha. Rozciąga się ona na 65 metrów głębokości i ma wyjątkowe właściwości akustyczne (dźwięki są wzmacniane w niej do 16 razy). Niezwykła akustyka i kształt sprawiły, że Caravaggio, który odwiedził Syrakuzy w 1608 roku, nazwał ją Uchem Dionizosa, nawiązując do legendy, zgodnie z którą słynny tyran Dionizos miał zlecić budowę jaskini, aby przez znajdujący się na górze otwór, podsłuchiwać rozmowy więzionych w niej przestępców.

d. Teatro greco di Siracusa

Dziś Teatr Grecki w Syrakuzach jest najsłynniejszym zabytkiem miasta, który już w starożytności cieszył się międzynarodową sławą i prestiżem jako najważniejsze miejsce przedstawień w świecie grecko-zachodnim. Był również miejscem kultu, miejscem publicznych procesów oraz zgromadzeń ludowych, a w czasach rzymskich został także przystosowany do występów cyrku.

Zupełnie zapomniany w średniowieczu, od 1700 roku na nowo zaczął fascynować podróżników i artystów. Każdego roku przyciąga tysiące odwiedzających, którzy chcą podziwiać jego majestat, a także uczestniczyć w klasycznych przedstawieniach teatralnych, które odbywają się tam od wiosny do lata.

3. FESTIWAL TEATRU GRECKIEGO

Co roku, od połowy maja do początków lipca w teatrze greckim w Syrakuzach ma miejsce Festiwal teatru klasycznego, który przyciąga widzów z całego świata. Festiwal organizowany jest przez ISTITUTO NAZIONALE DEL DRAMMA ANTICO (Narodowy Instytut Dramatu Antycznego), który założony został w 1913 roku przez hrabiego Mario Tommaso Gargallo. Po 2400 latach od Polis, w 1914, na scenie teatru w Syrakuzach ponownie można było podziwiać greckie dramaty. Od tamtej chwili minęły dziesiątki lat, podczas których Festiwal rósł w siłę i sławę. Dzisiaj na scenie jednego z najważniejszych teatrów antycznych w Europie podziwiać można brawurową grę aktorów o światowej sławie.

„To miejsce niesie ze sobą nie tylko wielowiekową pamięć o historii, ale także fundamentalną świadomość tego, jak teatr i sztuka nieustannie się odnawiają, gdy zmienia się nasze życie, społeczeństwo i czasy” .

Klasyczne sztuki w Teatrze Greckim w Syrakuzach są prawdziwym warsztatem sztuki i kreatywności. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest zawsze ponad 400 pracowników tworzących scenografię i kostiumy oraz około 150 aktorów, w tym studentów Akademii Dramatu Starożytnego.

„Jako młody człowiek studiowałem teatr grecki, ale możliwość podejścia do tak monumentalnego tekstu jak Edyp Rex i wystawienia go w tak niezwykłym miejscu jest wielkim zaszczytem i jednocześnie ogromnym wyzwaniem”.
Carsen

Przedstawienia w ramach festiwalu to prawdziwe perełki. Kostiumy, scenografia, muzyka… Spektakle często zaczynają się przed zachodem słońca, który ma miejsce w trakcie grania sztuki. Niezwykła brawura aktorów… Nic tylko planować wakacje na Sycylii na przełomie wiosny i lata!

W ramach działalności Instytutu równolegle do Festiwalu Dramatu Antycznego odbywa się il Festival internazionale del teatro classico dei giovani (Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal Teatru Klasycznego). Od 1931 roku ukazuje się również Dioniso, czasopismo poświęcone studiom nad dramatem antycznym. Z działalnością naukową czasopisma związana jest publikacja Quaderni di Dioniso, które zbierają materiały z konferencji organizowanych przez Fondazione Inda oraz monografie na temat teatru klasycznego i jego odrodzenia w epoce nowożytnej.

Tutaj możecie zakupić bilety na spektakle tegorocznej edycji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Podziel się z nami Twoją opinią w komentarzach poniżej.