Słodki syrop i kandyzowana skórka z Bergamotki
Categories
Desery OD KUCHNI Producenci

Słodki syrop i kandyzowana skórka z Bergamotki

Jak wykorzystać bergamotkę w kuchni? Odpowiedź brzmi: słodki, aromatyczny syrop i kandyzowana skórka!

Syrop z bergamotki posłuży Ci zarówno do kandyzowania skórki, jak i do innych wypieków, w których bergamotka odegra główną rolę. Idealnie nadaje się także jako słodka polewa do naleśników, czy gofrów lub do porannej owsianki.  

SKŁADNIKI:

  • 200 gr skórki z bergamotki (z około 2 kg owoców)
  • 600 ml wody
  • 200 ml soku z bergamotki
  • 400 g cukru

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Obierz bergamotkę ze skórki za pomocą obieraczki. Postaraj się obrać owoc bez albedo (białej części), które jest dość gorzkie w smaku.
  2. W małym rondelku rozpuść cukier z sokiem z bergamotki i wodą. Dodaj do niego skórki.
  3. Gotuj na małym ogniu, aż płyn lekko zgęstnieje: powinien być gęsty, ale płynny, trochę jak miód (zalecamy sprawdzenie gęstości poprzez pozostawienie małej porcji do ostygnięcia na talerzu, tak jak w przypadku dżemu).
  4. Do dużego płaskiego naczynia wsyp drobny cukier. Zdejmij z ognia gotujący  się syrop. Za pomocą sitka wyjmij i dokładnie odsącz skórki. Następnie obtocz je w cukrze. Zanurzone w cukrze pozostaw na całą noc do wyschnięcia.
  5. Syrop z bergamotki przelej do dobrze oczyszczonej butelki. Przechowuj w lodówce nawet przez kilka miesięcy!

Co zrobić z pozostałymi po przygotowaniu syropu owocami bergamotki? Wyciśnij je, a uzyskany z nich sok, zamroź w postaci kostek lodu. Bergamotka posiada liczne właściwości. Naukowo dowiedzione jest, że regularnie pity z niej sok wpływa na obniżenie cholesterolu (czytaj więcej). Rozpuszczając 3 kostki lodu w szklance wody przez wiele tygodni będziesz mógł korzystać z jej dobroczynnych efektów.

Możesz wykorzystać ten przepis do przygotowania syropu i kandyzowanych skórek również z innych owoców cytrusowych, pod warunkiem, że pochodzą one z upraw BIO.   

InCampagna Syrop z bergamotki
InCampagna kandyzowana skórka z bergamotki BIO

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Siatka Bergamotka BIO 2kg
Zobacz w naszym sklepie