Awokado: Hass
Categories
Odmiany W SADZIE

Awokado: Hass

Awokado Hass, charakterystyka i właściwości.

Skąd pochodzi? Trochę historii. Awokado to egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej, znany już od czasów Azteków i Inków. W Europie rozprzestrzenił się jednak dopiero w ubiegłym stuleciu. Na Sycylii jego pierwsze plantacje pojawiły się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ostatnie lata, wraz z coraz większą popularnością samego owoca, przyniosły znaczący wzrost jego uprawy.

Istnieje ponad 600 odmian awokado, część z nich dobrze zaadaptowała się na południu Włoch w subtropikalnym klimacie, który dzięki odpowiedniemu zakresowi temperatur gwarantuje właściwą wegetację i dojrzewanie owoców awokado.

InCampagna awokado Hass BIO

Czym charakteryzuje się ta odmiana? Awokado Hass jest owocem o kształcie gruszki, charakteryzującym się szorstką, pomarszczoną, ciemnozieloną skórką, która w miarę dojrzewania staje się ciemnofioletowa. Dzięki bardzo grubej skórce, spośród innych odmian awokado, to właśnie Hass najlepiej znosi transport. Jego miąższ, w porównaniu z delikatnym kuzynem awokado Bacon, jest bardzo kremowy, pozbawiony włókien, o bladozielonym kolorze i pełnym smaku. Owoce tej odmiany ważą od 120g do 200g. 

Jakie są jej właściwości? Podobnie jak w przypadku innych odmian awokado, powodem, dla którego awokado Hass jest cenione, są tłuszcze nienasycone i „omega3”, które stanowią około 20% owocu. To jednak nie wszystko! Awokado jest bogate w wapń, fosfor, magnez i ma więcej potasu niż banan. Ma dużo witaminy A, która niezbędna jest dla naszego wzroku. Witaminy C, B1, B2, B3 D, E, K, H, PP dbają o zdrowie naszych włosów i pozytywnie wpływają na prawidłowe działanie mózgu! Awokado, to również naturalne źródło błonnika, który zapewnia uczucie sytość na dłużej i ułatwia motorykę jelit. Może być stosowany w dietach niskokalorycznych, ale z umiarem ze względu na wysoką kaloryczność 160kcal na 100g produktu!

InCampagna awokado Hass BIO

Jak przechowywać awokado Hass? Jeśli owoc jest jeszcze twardy najlepiej przechowywać go w chłodnym i suchym miejscu. Jeżeli nie włożymy go do lodówki ani nie pozostawimy w świetle słonecznym, będzie miał ładny zielony kolor i będzie idealny do spożycia w przeciągu kilku dni (proces dojrzewania powinien zająć około 7 dni, ale może nastąpić znacznie szybciej lub nieco wolniej w zależności od warunków w jakich jest przechowywany i momentu zbioru).

Świeżość na dłużej zachowa przechowywane w lodówce. Niskie temperatury zatrzymują proces dojrzewania awokado, dlatego jeżeli wiemy, że nie skonsumujemy od razu wszystkich owoców, najlepiej jest włożyć je do lodówki jeszcze twarde. Pozwoli to zapobiec czernieniu awokado. Na kilka dni przed spożyciem należy wyjąć owoc z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej, tak aby stał się miękki.

A co jeżeli wykorzystaliśmy tylko jedną jego połówkę? Drugą wystarczy owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki. Warto wiedzieć, że awokado bez pestki psuje się szybciej, dlatego jeżeli mamy zamiar przechowywać jego połówkę po wyrzuceniu pestki, dobrze jest pamiętać o posmarowaniu jej cytryną. Spowolni to proces czernienia miąższu.

Czy można zamrozić awokado? Tak, ale nie w całości. Po rozmrożeniu nie będzie dobrze smakowało. Przed zamrożeniem należy go obrać, pozbyć się pestki i najlepiej rozgnieść widelcem. Rozgnieciony miąższ należy przełożyć do foliowej, szczelnie zamykanej torebki wielokrotnego użytku.

Jak rozpoznać, czy awokado jest dojrzałe? Aby stwierdzić, czy awokado jest gotowe do spożycia, wystarczy lekko nacisnąć na skórkę, aby ocenić konsystencję miąższu, który powinien być lekko miękki (ale nie za miękki)!

Jak przyspieszyć proces dojrzewania awokado? Ponieważ awokado jest owocem klimakterycznym, wystarczy umieścić je w pobliżu dojrzałych jabłek lub bananów. Są to owce, które w trakcie dojrzewania wydzielają etylen, który z kolei przyspiesza dojrzewanie innych owoców.

InCampagna awokado Hass BIO

Co zrobić jeżeli awokado jest przejrzałe?
Jeśli Twoje awokado jest zbyt miękkie i może trochę sczerniałe, polecamy wykorzystać je do zrobienia majonezu i wegańskiego kremu czekoladowego!

OWOC:

  • w kształcie gruszki
  • o wadze od 120g do 200g

SKÓRKA: 

  • ciemnozielona (w miarę dojrzewania staje się ciemnofioletowa/czarna)
  • szorstka
  • pomaraszczona
  • wytrzymała

MIĄŻSZ: 

  • o bladozielonym kolorze
  • bardzo kremowy
  • pozbawiony włókien
  • o delikatnym, pełnym smaku

Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Awokado Hass BIO 500g
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka awokado Hass BIO 1kg
Zobacz w naszym sklepie