Mandarynka Ciaculli
Categories
Odmiany W SADZIE

Mandarynka Ciaculli

Czy nazwa Ciaculli ma jakieś znaczenie i jak smakuje ta mandarynka?

Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy Palermo, gdzie po raz pierwszy rozpoznano tą naturalną mutację mandarynki Avana. W dialekcie nazywana jest „marzuddu”, co oznacza: „dojrzewająca w marcu”.

Spośród innych mandarynek wyróżnia ją bardzo intensywny zapach i duża zawartość cukru. Jest to odmiana endemiczna, co za tym idzie posiada dużą ilość nasion. Dzięki znaczącej zawartości błonnika jest lekkostrawna i pomaga uregulować pracę jelit. Ciaculli jest ceniona także za wysoką zawartość kwasu foliowego, minerałów i witamin z grupy A i B.

Oczywiście właściwości późnej mandarynki Ciaculli, podobnie jak każdego innego spożywanego przez nas owocu, są ściśle związane ze świeżością produktu (im krótszy okres przechowywania w chłodni, tym lepiej), oraz z rodzajem uprawy, konwencjonalnej lub ekologicznej, w której jest uprawiany.

W przypadku mandarynek posiadających certyfikat ekologiczny możemy bez obaw wykorzystać w kuchni również ich skórkę, która jest niezwykle bogata w limonen i antyoksydanty o właściwościach antydepresyjnych, przeciwlękowych, antybakteryjnych i przeciwnowotworowych.

Czy wiesz, że Ciculli dzięki intensywnemu aromatowi jest ulubioną mandarynką cukierników i lodziarzy?

OWOC:

  • spłaszczony kształt

SKÓRKA:

  • bardzo pachnąca
  • jasnopomarańczowa

MIĄŻSZ:

  • dość słodki
  • soczysty

CHARAKTERYSTYKA:

  • duża ilość pestek

OKRES DOJRZEWANIA I CZAS ZBIORÓW:

  • styczeń

Inną mandarynką o tajemniczej nazwie jest Satsuma Miyagawa. Skąd pochodzi, dlaczego nosi taką nazwę i czym się charakteryzuje, dowiesz się z naszego wpisu.


Te produkty znajdziesz w naszym sklepie:

incapagna produkt bio
Cubotto mandarynki BIO 12kg
Zobacz w naszym sklepie
incapagna produkt bio
Siatka mandarynki BIO 2kg
Zobacz w naszym sklepie